Karácsony Gergely döntött, elindul a párbeszéd a budapesti olimpia megrendezéséről
A megvalósíthatósági jelentést 2026. szeptember 30-ig kell elkészíteni.
hvg.hu
„Budapest képviseletében főpolgármesterként részt veszek a javasolt tájékozódásban” – közölte Karácsony Gergely, bejelentve, hogy elfogadja a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) felkérését, és részt vesz „egy majdani budapesti olimpia megrendezésére irányuló gondolkodásban”.
A két szervezet október 24-én kereste meg Karácsonyt, aki akkor azt ígérte, a Fővárosi Közgyűlés elé viszi a felkérést. A hvg.hu hétfőn úgy értesült, a főpolgármester végül nem véletlenül nem vitte be az október végi közgyűlés elé az olimpiáról szóló előterjesztést, nem lett volna meg ugyanis a szükséges többsége hozzá, egyik nagy frakció sem szívesen támogatta volna.
Karácsony keddi közleményében ezzel kapcsolatban úgy fogalamzott: „Az elmúlt egy hétben minden közgyűlési képviselőcsoporttal egyeztettem a felkérésről. Az egyeztetések azt az álláspontot erősítették meg, hogy mivel a felkérés nem kötelezettség vállalására vagy pályázat benyújtására vonatkozik, idő előtti lenne a Közgyűlés döntése. Több képviselőcsoport is hangsúlyozta, hogy a közgyűlési álláspont kialakítását meg kell előzze a tájékozódás, valamint egy alapos és nyilvános megvalósíthatósági jelentés elkészítése.” Hozzátette, hogy érdemi döntésre vagy bármiféle elköteleződésre kizárólag a Közgyűlés határozatával kerülhet majd sor, a Közgyűlés elé pedig a budapestiek előzetes megkérdezése nélkül semmilyen döntései havaslatot nem fog beterjeszteni, sőt az országos népszavazás lehetőségéhez is ragaszkodik.
Mint írta, a tájékozódási folyamatban azt fogja képviselni, hogy a fővárosban fejleszteni kell a közösségi közlekedést, a zöld infrastruktúrát, az út- és közműhálózatot, valamint orvosolni kell a lakhatási válságot, ugyanakkor szerinte a városnak nincs szüksége újabb stadionok építésére.
Karácsony végül kitért arra is, hogy legkésőbb 2026. szeptember 30-ig el kell készíteni és társadalmi vitára kell bocsátani egy részletes és nyilvános, a városfejlesztési terveket is tartalmazó megvalósíthatósági jelentést.
Karácsony Gergely tehát magára vállalta, hogy egy személyben dönt az olimpiai párbeszéd megindításáról, a folyamatról pedig majd tájékoztatja a közgyűlést. Ehhez joga van, hiszen a közgyűlésen megbukott az a terv, amely elvonta volna tőle azt a jogkört, amellyel két közgyűlés közt szabadon dönthet.
A friss fővárosi tervek szerint lőttek a pályáztatásnak, mandátumarányosan osztják ki a felügyelőbizottsági posztokat a fővárosi cégeknél. Bizonyos igazgatóságokat betagolnának a Fővárosi Közgyűlés alá.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.