szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az egyik érintettnek egy éven keresztül kellett pártfogói felügyelőhöz járnia.

2023 májusában, miután barátait az előző héten könnygázzal fújta le és oszlatta a rendőrség a Karmelitánál, egy budapesti diák úgy döntött, ő is csatlakozik a tüntetésekhez. A tüntetés Pesten indult, majd ismét a várba vonultak a demonstrálók, kicsit döntögették a Karmelita kolostornál felállított kordont, majd hazamentek. Hónapokig nem történt semmi. De augusztusban érkezett egy rendőrségi idézés.

A diák történetét a Telex írta meg, a portál cikke szerint a kiskorút rongálással és garázdasággal vádolták meg, a hatóság felvételeiről azonosították be. Másfél évig tartó huzavona kezdődött meg ekkor.  „Megkaptuk ezt az idézést – köztük én is, mert ugye kiskorú volt a fiam – és ott álltunk tanácstalanul. Mi egy rendezett család vagyunk, bizalmi légkör van közöttünk, nagyon megütött minket, hogy mi a csuda lehet ez” – mesélte a diák édesanyja. Elsőre megkérdezte fiát, hogy mi történhetett. „Neki fogalma se volt, ezért elkezdtem nyomozni, próbáltam felhívni a rendőröket, de közölték, hogy nem adhatnak tájékoztatást, hogy milyen ügyben lesz beidézve a fiam” – mondta. Két hétig, vagyis a kihallgatásig teljes volt a bizonytalanság.

Pár nappal később a fiú egyik barátja is kapott egy hasonló idézését, innentől együtt találgatták, hogy mit csinálhattak. Végül teljesen véletlenül, az Instagramról tudták meg, hogy a rendőrök elkezdték beidézgetni azokat a fiatalokat, akik részt vettek a tüntetéseken és a Karmelitához is felmentek. Ekkor nyugodtak meg, kordondöntögetésen túl mást nem tettek ugyanis. „Arról fogalmuk se volt, hogy a tüntetésnek ez a része már nem volt bejelentve, csak mentek ők is a tömeggel” – mondta a diák édesanyja.

A rendőrségen aztán megtörtént a rabosítás, lefotózták, ujjlenyomatot készítettek, majd nyilvántartásba vették őt. „A kihallgatáson volt egy kirendelt ügyvéd, aki mondta, hogy nem kell mondania semmit, de a fiam mondta, azt a semmit, amit csinált, azt szívesen elmondja.” Az anyuka ezt követően kereste meg a TASZ-t. Ezzel párhuzamosan a gyereknek pártfogói felügyelőhöz kellett mennie, kiment a gyámhivatal, környezettanulmányt csináltak, sőt, még az iskolája véleményét is kikérték róla.

Három szerv vizsgálta tehát alaposan, hogy milyen helyzetben van az amúgy jó családi háttérből érkező fiú. „Akik kijöttek ellenőrizni nagyjából elnézést kértek. Mondták, hogy annyi más dolguk lenne, ami fontosabb ennél, de ki kell jönniük” – mondta az anyuka. Végül minden szerv megállapította, hogy a gyereknek nincs szüksége semmilyen védelemre, környezetét minden vizsgált szinten rendben találták.

Végül kaptak egy idézést ügyészségi végzésre. „Az egésznek az lett a vége, hogy egy év feltételes ügyészi felfüggesztés kapott, emellé pedig egy éven keresztül három hetente pártfogói felügyelőhöz kell járnia” – mondta az anyuka. Azonban nem egyedül ez a gyerek járt így: a Telex cikke szerint 25-30 körül lehet azok száma, akiket a hatóságok hozzá hasonlóan megrángattak. Ezeket az ügyeket szórta most ki az ügyészség feltételes ügyészi felfüggesztésekkel.

A feltételes ügyészi felfüggesztés amúgy a nyomozást irányító ügyész döntése. „Ilyenkor azt mondják, hogy oké, szerintem ez a bűncselekmény megtörtént, de én most nem emelek vádat, hanem próbaidőre – jelen esetben egy évre – feltételesen felfüggesztem, és amennyiben a terhelt betartja az előírt magatartási szabályokat, jelen esetben egy évig jár a pártfogó felügyelőhöz és ezalatt nem gyanúsítják meg más bűncselekménnyel, akkor ez az eljárás megszűnik” – magyarázta Mándrik Gábor ügyvéd, aki kollégáival a TASZ megbízásából járt el ezekben az ügyekben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!