szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Riporterek Határok Nélkül szerint problémás a hazai helyzet.

Tavalyhoz képest egy helyet rontott Magyarország a Riporterek Htárok Nélkül nevű nemzetközi szakmai jogvédő szervezet sajtószabadságot vizsgáló listáján, így 180 közül most a 68.

Az Európai Unión belül ennél rosszabb minősítést csupán Bulgária, Ciprus és Görögország érdemelt ki. A globális kép azt mutatja, hogy a világban egyre rosszabb helyzetbe kerül a média függetlensége.

Az éves összefoglaló, amelyet mindig a sajtószabadság világnapján tesznek közzé, sok helyütt jutott arra a következtetésre, hogy erős gazdasági nyomás nehezedik a tömegtájékoztatásra. Ez az alattomos gond jelentkezik Magyarországon is, ahol veszélyesen közel van egymáshoz a média és a hatalom.

A jelentés készítői úgy fogalmaznak: Orbán Viktor miniszterelnök a sajtószabadság ragadozója, aki igazi médiabirodalmat épített ki, ott minden a Fidesztől függ. A független szerkesztőségek olvasottsága, nézettsége ugyan jelentős, de nagy befolyásolásnak vannak kitéve a politika, gazdaság és a szabályozás oldaláról.

A piacot a KESMA uralja, amely a kormányt szolgálja, akárcsak a közrádió és -televízió. Ettől azonban még fontos orgánum az RTL Klub, a Partizán, a Népszava, a HVG, a 24.hu, a 444.hu, valamint a Telex.

Amióta csak visszatért a hatalomba, a miniszterelnök folyamatosan gyengíti a sajtó sokszínűségét és önállóságát. A közmédiát propagandagépezetté változtatta, majd átvett, illetve elhallgattatott több kereskedelmi orgánumot. Politikai és gazdasági manőverek, valamint a Fideszhez kötődő oligarchák kivásárlásai révén a hatalom a sajtó 80 százalékát tartja kézben.

A felügyeleti hatóságok, amelyek a kormánypárt teljes ellenőrzése alatt állnak, feladták azt a kötelezettségüket, hogy foglalkozzanak a koncentrált tulajdonviszonyokkal, valamint az MTVA-nál tapasztalható központi befolyással. Arra hivatkoznak, hogy erre nem terjed ki a jogkörük.

Négy éve önkényesen kitiltották az éterből a Klubrádiót. Nemrégiben létrejött a Szuverenitásvédelmi Hivatal, amelynek feladata, hogy zaklassa a sajtót, rágalomhadjáratokkal, valamint azzal, hogy a hírforrások ne lehessenek biztosak a büntetlenségben, ha beszélnek.

A független média finanszírozását veszélyezteti az állami hirdetések elosztása, a zöme a hatalompárti kiadványoknak jut. Ugyanakkor a KESMA-nál megszorításokat hajtottak végre, emiatt megszűntek egyes kiadványok.

A kormány rendszeresen azzal vádolja a kritikus médiát, hogy hamis híreket terjeszt, illetve hogy Soros György pénzeli. Az állításokat azután átveszi a sajtó csókos többsége. Azon felül a hatalmon belül jobboldali erők kihasználják a gyenge jogi kereteket és többször is eljárást kezdeményeztek túl liberálisnak tartott cikkek miatt.

A magyar újságírókat ritkán fenyegeti fizikai veszély, és a rendőrség sem igen zaklatja őket, már ha egyáltalán, viszont a magyar állam az egyetlen EU-tagország, amely bevetette sajtómunkások ellen a Pegasus kémszoftvert. Annál többet kapnak viszont a kritikus szerkesztőség munkatársai a közösségi térben a Fidesz támogatóitól.

A 68. hely azt jelenti, hogy Magyarország a sajtószabadság állapota alapján a problémás államok közé tartozik. Ezt összesen öt index alapján állapította meg a Riporterek Határok Nélkül, amely politikai, gazdasági, jogi, szociális és biztonsági feltételeket vizsgált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!