Egyre több munkáltató érdeklődik a már meglévő, vagy még csak tervezett béren
kívüli juttatások rendszerének megoldásai iránt - derül ki egy friss felmérésből.
A Mercer Kft. 2007. márciusában - 2004 óta negyedszer - végzett online felmérése 86 különböző nagyságú és profilú vállalat bevonásával vizsgálta a béren kívül nyújtott juttatások rendszerének gyakorlatát, az utóbbi időszak adózási változásainak hatását és az alkalmazott adminisztrációs és pénzügyi megoldásokat.
A felmérés szerint a magyar gazdaságpolitika megszorító intézkedései mellett újból erősödni látszik az érdeklődés a cégek részéről a rugalmas béren kívüli juttatások rendszere iránt. A felmérés szerint az utóbbi évek, hónapok adózási szigorításai egyre kevesebb lehetőséget hagynak a munkáltatóknak az egyes juttatások adómentes határainak kihasználására.
A cafetérián belül elérhető elemek az aktuális adózási szabályozásoknak megfelelően akár évről-évre változhatnak. Úgy tűnik azonban, a juttatások bővítésének illetve szűkítésének oka elsősorban mégis a dolgozói elégedettségben rejlik. A megkérdezett cégek fele a cafetéria portfólió változásának okaként a dolgozói érdeklődést illetve érdektelenséget jelölte meg.
Az eddig elterjedt juttatási elemek listája akár bővülhet is a jövőben - derül ki a felmérésből. Hosszútávon mindenképp számítani lehet a különböző egészségprogramok, egészséggel illetve egészségmegőrzéssel kapcsolatos juttatások elterjedésére Magyarországon is. Új szolgáltatások és szolgáltatók léphetnek a piacra, ezzel a béren kívüli juttatási rendszerek palettája is bővülhet.
A felmérés szerint másik lehetséges irány a határokon átnyúló nyugdíjprogramok terjedése, amelyek iránt már most elkezdődött az érdeklődés a magyar cégek részéről.
A Mercer felmérésébe bevont cégek 62,5 százaléka egységes fix összegben határozta meg az egy főre jutó büdzsét. Az egységes keretösszeg mediánja 228 000 forint az idei évben. A cégek adóköteles tételeket többnyire egyáltalán nem építenek a cafetériába, illetve nem teszik lehetővé a dolgozóknak az egyes juttatások adómentes határon felüli értékben történő választását.
A nagy értékben adómentesen igénybe vehető juttatások egyösszegű kifizetéséről a vállalatok eltérően vélekednek. A minimálbér erejéig adómentesen adható üdülési csekk esetén például reális igénye lehet a dolgozónak, hogy a teljes értékű juttatás a nyári szezonra elérhetővé váljék számára. Előfordulhat azonban, hogy a dolgozó más, havonta egyenlő mértékben hozzáférhető elemeket is igényelve, a keretösszege alapján nyárra még nem jogosult a juttatásra.
A cégek nagy része - az évközi kilépéstől tartva - óvatos a kifizetésekkel kapcsolatban. A megkérdezett vállalatok 12,5 százaléka csak akkor teszi elérhetővé az ilyen juttatási elemeket, amikor "a dolgozó már jogosult a teljes összegre". Ugyanennyi vállalat időarányos részben nyújtja a nagy értékű juttatásokat, vagyis akár havonta is elérhető például az üdülési csekk értékének egy hónapra leosztott része.