A versenyképesség záloga a képzett munkaerő
A vállalatok versenyképességének záloga a képzett munkaerő, ezért különösen fontos a munkahelyi képzés támogatása - mondta Tóth Anikó, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) szakmai főtanácsadója hétfőn Budapesten szakmai konferencián.
Tóth Anikó elmondta, hogy az Európai Szociális Alapból 2007-2008-ban a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) két konstrukciója keretében összesen 4 milliárd forinttal támogatták a munkahelyi szakképzést, így a szakmai, idegen nyelvi, informatikai és vezetői ismertek elsajátítását. Hozzáfűzte: a 2009-2010-es időszakban is hasonló összeg áll rendelkezésre erre a célra. Az Európai Bizottság 2009-ben indított tájékoztató programsorozatot "Tudja, mit tesz a szociális Európa az Ön érdekében?" címmel, az ebbe illeszkedő magyarországi háromnapos rendezvény a hétfői szakmai konferenciával zárul.
A konferencián Tóth Anikó szólt arról is, hogy 2007-2008-ban a TÁMOP program két, mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogató konstrukciójából mintegy 450 vállalkozás 4500 munkavállalójának munkahelyi képzését támogatták. Hozzáfűzte: várhatóan 2010-ben 1,5 milliárd forintos kezdő kerettel elindul egy harmadik, ugyancsak a mikro- és kisvállalkozások munkahelyi képzését támogató konstrukció. Ennek lényege, hogy ernyőszervezetek segítenék a kisebb vállalkozásokat a pályázásban, így a megfelelő kiírás kiválasztásában, és a beadásban.
Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) főigazgató-helyettese egy másik képzési projektről, a "Lépj egyet előre" felnőttképzési programról elmondta: eddig 40 ezer embernek nyújtottak támogatást, és remélik, hogy 2013-ig eléri a százezret a támogatotti létszám. Kiemelte: jellemzően álláskeresők vesznek részt a programban, de a támogatottak harmada munkaviszonyban álló felnőtt.
Juhászné Víg Éva, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) programiroda-vezetője az intézmény "A képzés minőségének és tartalmának fejlesztése" című projektjének felnőttképzési részét ismertette. Hangsúlyozta, hogy a program fontos eleme a pályakövetési rendszer bevezetése. Ennek keretében 25 ezer résztvevő szakképzési adatait - szakmai előéletét - regisztrálják, ezzel segítve a munkáltatókat a munkaerő kiválasztásában.