A munkaerő szabad mozgása része a munkanélküliség megoldásának Európában - emelte ki Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős tagja a La Libre Belgique című brüsszeli napilapban csütörtökön megjelent írásában.
Meg kell próbálni olyan stratégiát kidolgozni a munkaerőt "adó" országokban, amely a képzett rétegeknek kétirányú mozgást biztosít, azaz úgy próbálja elengedni őket, hogy később újabb tapasztalatokkal és tudással visszatérnek hazájukba - mondta Andor László.
Május elsejétől minden EU-tagországban teljesen szabaddá vált a közép- és kelet-európai tagállamok lakóinak munkavállalása, a magyar biztos emlékeztetett arra, hogy az uniós tanulmányok egyértelművé tették: sem bevándorlási hullámra, sem szociális dömpingre (vagyis az alacsony keresetigényű külföldi munkaerő térnyerésére) nem került sor Nyugat-Európában a keleti álláskeresők beengedésével. Az új tagországok állampolgárai még mindig csupán 0,7 százalékot tesznek ki a régi tagállamok munkaképes korú lakosságában, a helyi munkabérek pedig mind a helyi, mind az érkező munkaerő számára folyamatosan nőttek 2003 és 2007 közötti adatok szerint.
Az új EU-tagországokból érkező munkavállalók az eddigi tapasztalatok szerint egyáltalán nem vették el a helyiektől a munkahelyet nyugaton, egyszerűen betöltötték az üresen maradt állásokat - szögezte le Andor László. Hozzátette, hogy a nyitott piac segített a feketemunka csökkentésében is.