szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar munkavállalók tömegeit érintheti, hogy Nagy-Britanniában már januártól korlátozzák az EU-s munkavállalók munkanélküli-ellátáshoz való hozzáférését. Később további szigorítások várhatók, hogy Anglia ne legyen olyan vonzó az EU-ból érkező bevándorlók számára.

Januártól szigorítja a brit kormány az EU-társállamokból érkező munkavállalók szociális ellátásának bizonyos szabályait a visszaélések megnehezítése végett - jelentette be szerdán David Cameron brit miniszterelnök londoni hivatala.

A Downing Street szerda hajnalban váratlanul közzétett nyilatkozata szerint a kormányfő által az elmúlt hetekben bejelentett széleskörű szigorítási tervek közül elsőként, január 1-jétől az álláskereséssel kapcsolatos szociális ellátás korlátozása lép életbe.

Ennek alapján az uniós társállamokból érkezők nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában nem vehetnek igénybe munkanélkülieknek járó juttatásokat.

"A keményen dolgozó britek jogos igénye"

A miniszterelnök a Downing Street által közzétett nyilatkozatában leszögezi: "a keményen dolgozó britek" jogos igénye, hogy a bevándorlók ne csak a brit közszolgáltatások  és a jóléti ellátórendszer kihasználása végett telepedjenek le Nagy-Britanniában. A brit kormány ezért "közvetlen lépéseket" tesz a jóléti és a bevándorlási rendszer rendbetételére, annak érdekében, hogy véget lehessen vetni "a semmiért" nyújtott juttatások kultúrájának.

Cameron a szerdai közleményben az új korlátozások érvényesítésének "felgyorsításáról" szól, amelynek célja a kormányfő nyilatkozata szerint az, hogy "kevésbé vonzó hellyé" tegye az Egyesült Királyságot azoknak az EU-bevándorlóknak, akik "idejönnek és megpróbálnak az állam nyakán megélni". "Nem látunk szívesen olyanokat, akik nem akarnak hozzájárulni" a brit gazdasághoz - áll a közleményben.

Cameron szerint a Nagy-Britanniába érkező EU-polgárok zöme dolgozni jön, hozzájárulva a brit gazdaság teljesítményéhez, és adót fizet. Azok esetében azonban, akik úgy érkeznek Nagy-Britanniába, hogy nincs állásuk, a kormány szigorítja a szabályokat, megakadályozandó, hogy "már az első naptól" munkaügyi juttatásokat igényelhessenek - fogalmaz a miniszterelnöki nyilatkozat.

További lépések várhatók

David Cameron november végén, a Financial Times által közölt - komoly hazai és nemzetközi feltűnést keltő - cikkében vázolta első ízben részletesen az EU-társállamokból érkezők szociális ellátásának széleskörű szigorítására kidolgozott kormányzati terveket.

A cikkben első helyen szerepelt, hogy a többi uniós országból érkezők a jövőben nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában nem igényelhetnek munkanélkülieknek járó szociális juttatásokat. Ennek januári életbe léptetését jelentette be szerdán a Downing Street.

A londoni gazdasági napilapban Cameron által vázolt tervek között szerepelt az is, hogy ha az uniós munkavállalóknak ilyen jellegű támogatásra az első három hónap után is szükségük lesz, legfeljebb hat hónapig részesülhetnek e juttatásokban, kivéve, ha bizonyíthatóan valós esélyük van arra, hogy álláshoz jutnak.

Angliában dolgozó külföldi munkavállaló
AFP / Norbert Millauer

Az újonnan érkező uniós álláskeresők a jövőben lakástámogatást sem igényelhetnek azonnal. Ha pedig nem munkavállalás céljából jönnek, hanem koldulnak, vagy az utcán alszanak, akkor "eltávolítják" őket, és tizenkét hónapig nem térhetnek vissza Nagy-Britanniába, hacsak nem tudják bizonyítani újbóli beutazásuk indokoltságát, például azt, hogy már van állásuk - állt Cameron cikkében.

A kormányfő közölte, hogy a kormány azokra a brit munkáltatókra is "lecsap", akik a brit minimálbér alatti javadalmazás ellenében foglalkoztatnak külföldi EU-polgárokat. Ezek a vállalkozók minden egyes alulfizetett alkalmazott után 20 ezer font (hétmillió forint) bírságot lesznek kötelesek fizetni; ez a jelenleg kiszabható pénzbüntetés négyszerese.

Belpolitikai slágertéma lett a külföldiek munkavállalása

E tervek szerepelnek a Downing Street szerda hajnali közleményében is, a nyilatkozatból ugyanakkor nem derül ki egyértelműen, hogy a szigorítási csomag e részelemei mikor lépnek életbe.

Nagy-Britanniában - főleg a román és a bolgár állampolgárokkal szembeni korlátozások januári lejártának közeledtével - egyre fajsúlyosabb belpolitikai vitatémává válik az uniós bevándorlás szabályozása, és a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció sorra jelenti be a szigorítási terveket.

A brit munka- és nyugdíjügyi minisztérium a minap például közölte, hogy a jövőben megfelelő angol nyelvtudást kell igazolniuk a Nagy-Britanniában munkát vállaló külföldieknek ahhoz, hogy bizonyos jövedelemkiegészítő szociális támogatásokat igénybe vehessenek.

London a szigorítási tervek miatt máris komoly konfliktusba keveredett az Európai Bizottsággal és személyesen Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztossal, akinek nemrégiben elhangzott bíráló kijelentéseit éles ellenkritikák fogadták brit politikusok részéről.

Kémkedés gyanúja miatt emeltek vádat orosz-német kettős állampolgárok ellen Németországban

Kémkedés gyanúja miatt emeltek vádat orosz-német kettős állampolgárok ellen Németországban

Megölte az anyját egy nő Csepelen

Megölte az anyját egy nő Csepelen

Brutálisan drága lett a magyar állam, miközben a szociális védelemre jutó kiadások óriásit zuhantak

Brutálisan drága lett a magyar állam, miközben a szociális védelemre jutó kiadások óriásit zuhantak

Bödőcs Tibor alkotói szabadságra megy

Bödőcs Tibor alkotói szabadságra megy