Korlátlan fejlesztési tőke 4 százalék garanciadíjért

A Start Tőkegarancia Zrt. újonnan bevezetett terméke segít a tőkeszegény vállalkozásnak befektetőtársat találni. A vállalkozónak csupán a befektetési érték 1-4 százalékát kell garanciadíjként befizetnie ahhoz, hogy a cég garantálja, hogy visszafizeti a cégnek a befektetett tőke 50-80 százalékát.

  • hvg.hu hvg.hu
Korlátlan fejlesztési tőke 4 százalék garanciadíjért

Az elmúlt években ugyan a hazai pénzintézetek finanszírozási hajlandósága jelentős változáson ment keresztül – a korábbi elzárkózással szemben a bankok ma már hajlandónak mutatkoznak a kkv-k finanszírozására, ám a piacon e szegmens számára fellelhető hitelek döntő többsége nem lép túl a forgóeszköz-finanszírozás keretein. Így a pénzintézetek által kínált vállalkozói gyorshiteleket továbbra sem használhatják fel a kisvállalkozók. Ebben a vállalati körben a kockázati tőke befektetők sem voltak igazán aktívak, főként az átlag feletti kockázat miatt.
 
A Start Zrt. az újonnan alakult pénzügyi szolgáltató társaság a pénzügyi befektető számára garantálja a befektetett tőke 50-80 százalékának visszafizetését 5 és legfeljebb 100 millió forintos értékhatárok között. Csak abban az esetben, ha az érintett kkv felszámolás, vagy végelszámolás alá kerül a garancia futamideje alatt.

A potenciális befektetőtársat kereső kisvállalkozásnak csupán  azt kell mérlegelnie, hogy megéri-e számára a garantált befektetési érték évi 1-4 százalékát garanciadíjként kifizetni azért, hogy a tőkekeresleti piacon könnyebben találjon befektetőtársat nagyratörő tervei finanszírozásához. A garanciadíj mértéke lényegében a bankok által felszámított fix költségekkel (értékbecslési díj, folyósítási-, rendelkezésre tartási jutalék) egyenértékű, ám lényegesen nagyobb tőkéhez és így lehetőséghez juttatja a vállalkozást – érvel Zoltán Csaba a konstrukció mellett.

Ha egy üzleti és fejlesztési terv kimagasló hozammal kecsegtet, az előre szabályozott exit-lehetőségét kötelezően kikötő kockázati tőkebefektetés összességében az egyik legolcsóbb finanszírozási formává válhat, hiszen a cégérték növekedése messze meghaladhatja a hiteloldali bővülés nyújtotta lehetőségeket – vélekedik a szakember.

Magyarországon az elmúlt hónapokban megalakult az „up” cégek klubja, amely a feltörekvő, dinamikusan induló hazai vállalkozások, a magyar gazdaság élvonala utánpótlásának érdekvédelmi és lobbi-szervezeteként szeretne működni. Ám az induló cégek zömének nagyon-nagyon távoli álom, hogy a tevékenység megkezdésének évében átlépjék a 100-250 millió forintos forgalmi határt, amellyel jó eséllyel kerülhetnének fel egy tőkebefektető étlapjára – vélekedik Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója. A hiteloldali bővülés helyett egy jó üzleti tervet szerinte a kockázati tőke azonnal sikerre vihet.



 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek