Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Újra változik a TEÁOR, a tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere, ami több százezer vállalkozást érint. Az új uniós osztályozás az idén januárban hatályba lépett, és 2008. január 1-től már minden tagállamban alkalmazni kell, írja a Világgazdaság.
A Központi Statisztikai Hivatal egyes kérdőívein már az új besorolásnak megfelelően is kér adatokat. Ezért honlapján részletes segítséget ad a gazdálkodó szervezetek és képviselőik számára az új szakágazati önbesorolás elvégzéséhez.Teljesen megváltozott a számozási rendszer, nincs mód a hatályos nómenklatúra automatikus átforgatására, mint ahogy az négy éve történt.
Az APEH és az államkincstár azonban vállalta, hogy ezt elvégzi az érintett cégek, illetve államigazgatási szervek esetében. A változás kihat a cégjegyzékre is, de még nem tudni, miként és azt sem, hogy mit kell tenniük a gazdasági társaságoknak meg a cégbíróságoknak. A szakmai kérdéseket egyeztetik a KSH-val. Mindent meg fognak tenni azért, hogy minimálisra szorítsák a céges ügyfelek és a cégbíróságok új TEÁOR-ral kapcsolatos adminisztratív terheit. A TEÁOR-szám-változtatás a cégbíróságon nem jár külön illetékezési, illetve közzétételi költséggel.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Több ponton is jogellenesnek tartják a folyamatot.
Április 12-én lesz a voksolás, ha hinni lehet a dátumnak a kormányfő polóján.