szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság összesen hárommillió forintos bírság kiszabásával büntetett két céget, mivel három roma származású nővel szemben megsértették az egyenlő bánásmód követelményét.

Három vidéki, roma származású nő és nem roma társaik újsághirdetés alapján utaztak Budapestre 2007 márciusában, hogy egy munkaerő-kölcsönző cég vezetőjével tárgyaljanak. A felek a munkavégzés minden lényeges kérdéséről megállapodtak a megbeszélésen. A munkaerő-kölcsönző cég vezetője még aznap este felhívta a jelentkezőket Budapestre szállító busz sofőrjét, illetve egy nem-roma nőt, hogy a korábban megbeszélt feltételek mellett elkezdhetik a munkát, de csak úgy, ha a roma származású emberek nem
mennek dolgozni. Arra hivatkozott, hogy a cég, ahol a munkát kellett volna végezni, "kifejezetten ezt kérte". A hír hallatán a roma és nem-roma jelentkezők egyaránt úgy döntöttek, hogy nem kezdenek el dolgozni, hiszen a három roma nőt mindannyian jól ismerték, megbízható, szorgalmas embereknek tartották.
   
Az eset után a roma származású nők az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodához (NEKI) fordultak. A hatóság a bejelentés alapján eljárást indított, a sértettek jogi képviseletét pedig a NEKI látta el - fűzték hozzá. A hatóság a munkaerő-kölcsönző céget egymillió forintra, a munkaadó céget pedig kétmillió forintra büntette. Az előbbit azért, mert nem közvetítette ki a roma származásúakat, utóbbit pedig azért, mert diszkriminatív utasítást adott a kölcsönző cégnek. A hatóság elrendelte azt is, hogy az elmarasztaló határozatot 90 napra a www.egyenlobanasmod.hu honlapon közzé kell tenni.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép 1.

Miközben senki sem vitatja az „egyenlő munkáért egyenlő bért” igény jogosságát, a gyakorlatban számos példája van a munkahelyi diszkriminációnak. A bírósági perek száma ennek ellenére elenyésző. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz eddig beérkező 1000 panaszból 22 határozat, s mindössze egyetlen jogerős ítélet született. A többi vajon vaklárma volt? Sorozatunk első részében a nőkkel, melegekkel és idősekkel kapcsolatos eseteket vettük sorra.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép II.

Solt Ignác, középkorú roma férfi betanított munkásnak jelentkezett a Benteler Autótechnikai Kft.-hez. A felvételi beszélgetés után már tesztet sem írhatott, jelentkezését - az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint - származása miatt utasították el. Az eset nem egyedi, a fogyatékkal élőket hasonlóképp diszkriminálja a munkaadók többsége. Kérdés, van-e esély arra, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat integrálni lehessen a munkaerőpiacra?