szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

 A hatalmas veszteséget azoknak a cégeknek kell leírniuk, amelyek az elmúlt...

 A hatalmas veszteséget azoknak a cégeknek kell leírniuk, amelyek az elmúlt évtizedben vállalatokat vásároltak fel, és akvizícióik tőzsdei értéke időközben az értük fizetett felár, az úgynevezett goodwill alá csökkent. A goodwill stabilan  emelkedő tőzsdei környezetben elenyésző tétel a mérlegben, az elmúlt évben a részvényárfolyamok hatalmas esése azonban idén újabb mélységekbe küldheti a vállalatok piaci értékét.

A goodwill-csapda

A könyvviteli szabályok szerint a vállalatoknak nyereségükből le kell vonniuk a felár értékét, amennyiben a megszerzett vállalat piaci értéke csökken. Az így keletkező lyuk a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint idén Európában elérheti a 214 milliárd dollárt.

Az elmúlt évtizedben az európai akvizíciók értéke 6,4 ezermilliárd dollár volt. A legnagyobb akvizíciót a Royal Bank of Scotland vezetett konzorcium hajtotta végre a holland ABN Amro bankcsoport  megvásárlásával: a tranzakció értéke elérte a 100 milliárd dollárt.  A vállalatok összesen 1,4 ezermilliárddal drágábban vásároltak, mint az akvizíciók könyv szerint értéke.

A globális recesszió és az 1,05 ezermilliárdos banki veszteségek hatására a Stoxx 600-as európai tőzsdeindex 2008-ban 46 százalékot veszített értékéből, a Standard and Poor’s index 38 százalékot, ami 71 éve a legmeredekebb egy éves zuhanás. A 2005-ben bevezetett könyvviteli szabályok szerint a vállalatoknak évente tükröztetniük kell az akvizíciók piaci értékének változását, szemben a korábbi szabályozással, amely megengedte, hogy az értékváltozás leírását akár évtizedekre is elhúzzák a cégek.

Katasztrofális következmények?

A leírási hullám egyik legnagyobb vesztese a Telecom Italia lehet: az olasz telekommunikációs cég könyveiben számon tartott goodwill értéke egy 2005-ös akvizíció után 44 milliárd euróra nőtt, míg piaci értéke 2008 végén csupán 20,1 milliárd euró volt. A Royal Bank of Scotland 28 milliárdos leírásra kényszerülhet idén. A legnagyobb áldozatok között lehet az Alcatel-Lucent is: a fix telepítésű telekommunikációs hálózatok piacvezetője akár 6,6 milliárd dollár veszteséget is kénytelen lehet leírni a fúzió után. A Lucent 2006-os felvásárlása óta a cég több mint 6 milliárd dollár veszteséget produkált, miközben piaci értéke 35,5 milliárdról 4,5 milliárdra zuhant.

A goodwill-csapda elemzők szerint talán a legsúlyosabb fenyegetés az idei európai részvényárfolyamok alakulása szempontjából: a börzék sokak szerint újabb katasztrofális év elé néznek 2009-ben. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!