szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hitelválság jelentős hatással van a cégek pénztermelő és adósságszolgálati képességére. A cash flow-t ugyanakkor a fizetési határidőket meghosszabbító vevők és a hitelfeltételeket beszűkítő beszállítók harapófogója szorítja. A KPMG nemzetközi felmérése.

A vezető cégek figyelmének középpontjában a készpénz és a működő tőke kezelése áll: az ügyfelek igyekeznek meghosszabbítani a fizetési határidőket, a beszállítók pedig a számlák hamarabbi kifizetését kérik. A megkérdezettek többsége úgy vélekedett, hogy a hitelválság jelentősen csökkenti a hitelekhez való hozzáférésüket, illetve nagyságrendileg növeli a hitelek költségeit. „Tapasztalataink azt mutatják, hogy a magyar vállalkozások is hasonló cipőben járnak" - tájékoztat Gál Balázs, a KPMG Tranzakciós Szolgáltatások részlegének partnere.

A „Készpénz megőrzésének jelentősége a gazdasági válságban”című, a KPMG által 556 európai és amerikai cég megkérdezésével készült tanulmány kulcsmegállapításai:

• A cégek a rövid távú, tüneti megoldásokra koncentrálnak:  A rövid távú, tüneti megoldások szem előtt tartásával kapcsolatos probléma, hogy a cégek nem tudják átvinni a fenntartható fejlődést a működő tőke teljesítményére; különös tekintettel a pontosabb előrejelzéssel, a jobb ösztönző csomagok kialakításával és a vállalat különböző részei felé irányuló kommunikáció javításával kapcsolatos területeken. A rövid távú, tüneti megoldások növelik annak kockázatát, hogy a beszállítók pénzügyi nehézségekkel kerülnek szembe, ami jelentős költségeket eredményezhet a vállalkozásnál, ha leáll a termelés vagy késnek a vevői megrendelések.

• A cash flow-előrejelzés nem elég pontos: A válaszadók csupán 14 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az előrejelzéseik pontosnak bizonyultak az elmúlt 12 hónapban, és több mint egynegyedük állította, hogy az előrejelzéseik 30 százaléknál nagyobbat tévedtek. A cash flow-előrejelzés javítása azt a feladatot állítja a menedzserek elé, hogy világos jelentéstételi formákat alakítsanak ki, és egyértelmű felelősségi határokat húzzanak meg minden költségvetési szereplő számára, illetve alaposan vizsgálják felül a beadványokat is.

• Az ösztönzőknek kapcsolódniuk kell a működő tőke teljesítményéhez: a felmérés kimutatta, hogy a legjobban teljesítő szervezetek a működő tőke teljesítményét összekötik a menedzseri ösztönző csomagokkal. Azok a vállalkozások, ahol az ösztönzőket a pénzhez és a működő tőkéhez kötik, jobban teljesítettek az elmúlt három évben, és várhatóan kevesebb nehézségük lesz az elkövetkező három évben is.

• A sikeres működőtőke-programok következetes vezetői támogatást, a célok egyeztetését és a funkciókon átívelő ösztönzőket tesznek szükségessé: A válaszadók több mint 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a következetes vezetői támogatás fontos szerepet játszott a működőtőke-program sikerében. A legfontosabb a célok funkciókon átívelő világos egyeztetése és egyéni szinten történő megismertetése.

A vállalkozásoknál a készpénz egyet jelent a rugalmassággal: képesség akvizíciók végrehajtására, új berendezésekbe és gépekbe történő beruházásokra, új termékek kifejlesztésére és új dolgozók felvételére. A rugalmasság védelmet nyújt a vállalkozásoknak a késedelmes vevői kifizetésekkel és a behajthatatlan követelésekkel szemben. A flexibilitás a hitelbesorolás javulását és a beszállítóktól kapott jobb hitelfeltételeket is maga után vonja.

„A külső forrásból rendelkezésre álló készpénz hiánya esetén maguk a vállalkozások találhatnak és szabadíthatnak fel pénzt a működő tőkéjükből és a vállalkozás egyéb területeiről, amit a piaci változásoknak legjobban megfelelő módon helyezhetnek el, így képesek részvényeseik illetve tulajdonosaik számára értéket fenntartani, sőt teremteni” – vélekedik Gál Balázs.

 

 

 

 

 

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!