szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A PannErgy Nyrt.

A PannErgy Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde hivatalos honlapján tájékoztatja befektetőit, hogy a geotermikus fúrások partnercége, az Aquaplus Kft. Szentlőrincen egy hónapja megkezdte a várhatóan mintegy 1700 méter mélységű kút fúrását. A fúró jelenleg 500 méteres mélységben van, és terv szerint 30-40 nap múlva éri el a megcélzott mélységet. A várakozások szerint 90-95 Celsius fokos talphőmérsékletű, másodpercenként 10-30 liter hozamú geotermikus forrás elérésére számít a társaság, de a  pontos értékeket csak a megfelelő tesztek elvégzése után lehet megmondani.

Hamarosan Tamásiban is kezdenek

Tamásiban a helyszín előkészítése a fúráshoz terv szerint halad. A fúrófej megérkezését követően, várhatóan április második felében itt is megkezdődik a fúrás. Tamásiban a kút mélysége mintegy 2200 méter lesz és 100-110 Celsius fokos forrás elérésére számít a társaság.

A fúrások és a teljes beruházás finanszírozásában jelentős segítséget jelent, hogy a társaság indul több uniós pályázaton is, amelyet 2009. március 16-án a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség hirdetett meg. A Környezet és Energia Operatív Program keretében, a zöldenergiából hő és/vagy villamos áram előállítására 2009-2010-ben összesen 16 milliárd forint áll a sikeres pályázók rendelkezésére, projektenként 1 milliótól 1 milliárd forint értékig, mintegy 30-70 százalékos támogatási intenzitás mellett. A PannErgy geotermikus területein a támogatási intenzitás 50-70 százalékos lesz. Az új fúrógépek 2009. március elején megérkeztek Magyarországra, jelenleg az Aquaplus Kft. telephelyén készítik fel a Tamásiban megkezdődő fúrásra.

Már az idén elkészülhet az első

A PE elődje, a Pannonplast 2007 őszén jelentette be, hogy a műanyagiparról áttér az energiaszektorra, s geotermikus erőművek építésébe kezd. Az akkori tervek szerint az új stratégia keretében 20 ilyen létesítményt húztak volna fel országszerte öt esztendő alatt, mintegy 350 millió euróból. Azóta azonban kiderült, hogy a magas energiaárak, illetve kedvező konstrukció miatt az önkormányzatok komoly érdeklődést mutatnak a projektek iránt, így a társaság mostanáig már mintegy 30 szerződést kötött. Az erőműveket projektcégek építik meg, amelyekben a PannErgynek 90 százalékos, a helyi önkormányzatoknak pedig 10 százalékos részesedése lesz.

Gyimóthy Dénes az Ecoline-nak korábban jelezte: az első helyszínen, Szentlőrincen az elképzelések szerint egy a térség hőellátására alkalmas geotermikus erőművet építenek, amelynek kivitelezési munkálatai a vezérigazgató tájékoztatása szerint április-májusban indulhatnak, s ha minden a terv szerint halad, a létesítmény még ebben az esztendőben, a fűtési szezont érintően elkészül. A vezérigazgató elmondta: amennyiben a vállalat tudja tartani a vázolt ütemtervet, akkor 2009 végén a város távfűtéses lakásait már a geotermikus erőmű szolgálhatja ki.

Ecoline
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!