Tetszett a cikk?

A hétfőn megszavazott törvénymódosítás szerint 2009. január 1-jétől a családi pótlék oktatási adóterhet nem viselő járandóság. Ez visszamenőleges személyijövedelemadó-kötelezettséget jelent majd a kihirdetést megelőző időre is, mivel az év első felében szerzett jövedelmet is magasabb adósávba kényszerítheti a szeptembertől kapott családi pótlék.

A családi pótlék - ha rábólintanak a végszavazáson - nem szeptembertől, csak jövő januártól alakul át adóterhet nem viselő járandósággá oly módon, hogy a családi pótlék a házastársak között megosztható 50-50 százalékban, az egyedülállók esetében pedig csak 50 százaléka számít bele a jövedelembe. A változás következtében a családi pótlék nem válik adókötelessé, ha azonban a családi pótlékkal rendelkező magánszemélynek más adóköteles jövedelme is van, a családi pótlék összegével megegyező összegű jövedelmét magasabb adó fogja terhelni. Amennyiben marad az eredeti verzió, vagyis szeptemberre visszamenőleg érvényesítenék a családi pótlékkal kapcsolatos módosítást, az alkotmányellenes - állítja Angyal József okleveles adószakértő.

De miért? Ha mondjuk valaki január és április között 1,9 millió forint jövedelmet szerez, májustól nincs jövedelme, csak havonta 20 ezer forint családi pótlékot kap, jövedelme után erre az időszakra 18 százalékos adót fizetne. A 2009. szeptember 1-jétől esedékes változtatás mennyivel növelné az adóalapját? A választ és a többi változást olvassa el az Adózónán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szigorúbb feltételek a gyednél és családi pótléknál

A kormány 180-ról 365 napra változtatná a gyermekgondozási díjra (gyed) való jogosultsághoz szükséges biztosítási jogviszonyt - közölte Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón, Budapesten. A tárcavezető a kormánynak a célzottabb szociális rendszer kialakítására vonatkozó javaslatait ismertette.

MTI Itthon

Családi pótlék: nem lesz adóköteles, de hozzá kell adni a jövedelemhez

A családi pótlék bruttósítása és megadóztatása a gyakorlatban várhatóan azt jelenti majd, hogy ez a juttatás adóterhet nem viselő járandósággá válik, amit adóbevalláskor hozzá kell számolni az összes jövedelemhez, de a rá eső adót nem kell megfizetni - értesült kormányzati politikusoktól az MTI pénteken.

MTI Itthon

Gondnok dönthetne a családi pótlékról

Tervek szerint azok a szülők, akikről a település jegyzője úgy véli, hogy elhanyagolják a gyermeküket, nem kapnák meg a családi pótlékot, helyettük eseti gondnok döntene a juttatás felhasználásáról - írta a szerdai Népszabadság.

MTI Itthon

Jövőre újra hozzányúlnak a családi pótlékhoz

A családi pótlék adót nem viselő, adóalapot növelő jövedelem lehet szeptember 1-jétől, vagyis e tekintetben ősztől megvalósulhat a Gyurcsány-kormány eredeti elképzelése, jövőre azonban újra átalakítanák a juttatás szabályait - tudta meg az MTI kormányzati forrásból szerdán.

MTI Itthon

Idén nem adózna a családi pótlék

A családi pótlék idén vélhetően nem lesz adóalapot növelő, adóterhet nem viselő járandóság, a kormány azt vizsgálja, hogyan lehetne rászorultsági alapúvá tenni - mondta Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-nek kedden, hozzátéve: a Pénzügyminisztérium azt is tovább pontosítja, hogy az alapvető élelmiszerek közül mi tartozzon a tervezett 18 százalékos áfa-kulcs alá.

Vélemény

Családi pótlék – csak a rászorultaknak?

Ismét felvetődött: csak azok kapjanak családi pótlékot, akik rászorulnak. Csakhogy mutyizó társadalmunkban nehéz a jövedelmekről reális képet kapni, milliomosok vannak minimálbérre bejelentve. Emellett a szükségszerű adminisztráció pontosan az információhiánnyal küzdő, legrászorultabb rétegnek okoz igazán nehézséget. Nagy az intézkedés politikai kockázata is. Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter asszony a Szólás szabadsága című televíziós műsor január 18-i