szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár már több mint tíz éve lehet uniós pénzre pályázni Magyarországon, nem ajánlott rutinból megírni a pályázatot, mert az eljárásrend és a formanyomtatványok jelentősen megváltoztak. Mutatjuk, hogy mik a legjellemzőbb elutasítást eredményező hibák.

Vannak tipikus hibák, amelyekkel a leggyakrabban szembesül az intézményrendszer, például korábban tömegesen fordult elő, hogy az elektronikusan beadott dokumentáció után a pályázó nem küldte be időben a kézzel aláírt nyilatkozatát. Erre három napja van, hiánypótlásra nincs lehetőség, a hiba pedig a jelentkezés automatikus elutasítását jelenti. A másik leggyakoribb probléma a pályázat költségtételeinek alátámasztására benyújtandó három árajánlat formai és tartalmi kidolgozottságának hiányossága. Sokszor csak a nyertes árajánlat felel meg mindenben a követelményeknek. Ha pedig ezeket a hiánypótláskor sem javítják ki, akkor megint csak bukik a projekt – írj a vg.hu.

Sokszor előfordult az is, hogy a támogatást igénylők a minél korábbi benyújtás érdekében csak egy mondatban mutatták be a projektjeiket, és később a hiánypótlási felhívás után fejtették ki. Erre viszont már nincs lehetőség, csak az irányító hatóságnak nem világos vagy ellentmondásos tartalmak tisztázására.

Ennek oka, hogy az NGM célja az olyan életképes, fenntartható projekteket támogatása, amelyeket a pályázók átgondoltan, jól kidolgozva, ütemezetten terveztek meg, és tételes költségvetéssel és árajánlatokkal támasztottak alá. Ez utóbbiak ugyanis a benyújtott pályázati anyagokban gyakran hiányosak, nem pontosak.

Az NGM szerint ugyanakkor a kormányzat számos egyszerűsítést is bevezetett – ilyen a 300 millió forint alatti projektek normatív elbírálása – és elérhető egy ingyenes pályázati tanácsadó rendszer is, a Széchenyi Programiroda. Azonban a jelentkezők többségének aligha marad ideje a pályázat részletes kidolgozására a mindennapos teendők mellett, ezért a pályázatíróknak a könnyítések ellenére is bőven akad majd munkájuk.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!