szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A gazdaságfejlesztési miniszter egy véleménycikkben írt az energiaválságról, egy uniós szintű megoldásra is javaslatot tett az árak elszabadulásának ellensúlyozására.

Az energiaháborúban nemcsak a lakosság rezsicsökkentésének fenntartása, hanem az energiaintenzív iparágakban a sérülékeny kis- és középvállalatok támogatása is egyre fontosabbá válik

– írta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter energiaválságról írt véleménycikkében. Nagy szerint a már sok cég képtelen a fogyasztói árak emelésével kompenzálni az energiaköltségek emelkedését. Egyrészt ekkora áremelést már nem tud végrehajtani a piacon, másrészt ebben az esetben a kereslet visszaesésével is kalkulálnia kell – írta. A gazdaság, a munkahelyek és a családok védelme érdekében proaktívan segíteni kell az életképes vállalatokon – tette hozzá.

A tárcavezető az európai szintű ársapkákról is értekezett. Szerinte az áram esetében nem jó ötlet, mert az áram ára országonként eltérő. A gáz árának európai szintű korlátozása Nagy szerint átgondolatlan ötlet, ugyanis könnyen egy indirekt orosz gázembargóhoz vezethet. Emellé szerinte a gázárakat tehát csak állami veszteségátvállalás mellett lehet rögzíteni, különben hiány alakul ki.

Nagy Márton úgy gondolja, hogy míg a pénzügyi piacaink, bankjaink működése sokszor túlszabályozottak, az energiapiacokat az alulszabályozottság jellemzi. Erre megoldásként azt javasolja, hogy a jegybankokat fel kell ruházni az energiapiac (akár átmeneti) befolyásolásának, az energiaárak intervenciós lehetőségével.

„Az Európai Központi Bank így beléphetne az energiapiacra azzal a szándékkal, hogy javítsa a likviditást és interveniáljon. Az energiapiaci beavatkozást egy, a jegybankok által finanszírozott pénzügyi alap is végezhetné európai szinten” – írta.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!