Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A dán sörgyár bejelentette, hogy felvásárolja a brit üdítőital-gyártó Britvicet, amivel a Carlsberg nemcsak részvényesi értéket, de egyedülálló, sörrel és üdítőitalokkal kombinált vállalatot teremt az Egyesült Királyságban.
A koppenhágai telephelyű Carlsberg sörgyár 4,2 milliárd dollárért mai árfolyamon 1542 milliárd forintért megvásárolja a brit üdítőital-gyártó Britvicet. A dán sörgyár szerint ezzel a lépéssel egy brit „italerőművet” kovácsoltak – írta a Reuters.
Az üzletszerzés értéket teremt a részvényesek számára, hozzájárul a növekedéshez, és az Egyesült Királyságban egyedülálló, sörrel és üdítőitalokkal kombinált vállalatot kovácsol. A Carlsberg szerint az üzlet számos előnnyel jár, beleértve a 100 millió font (közel 47 milliárd forint) költség- és hatékonyságmegtakarítást öt év alatt, mivel kihasználja a közös beszerzési, termelési és elosztási hálózatokat egyaránt – nyilatkozta a vállalat vezérigazgatója, Jacob Aarup-Andersen, aki egyben eloszlatta egyes elemzők aggodalmait az integrációs kockázatokkal kapcsolatban, mondván: a Carlsberg több piacon is komoly múltra tekint vissza a sör- és üdítőital-üzletágak vezetésében.
A Carlsberg részvényei közel 4 százalékot emelkedtek a reggeli tőzsdén, délre kismértékben csökkentek, majd délután tovább erősödtek 4,5 százalékra. A Britvic először közel 5 százalékot, a Marstoné pedig 15 százalékot ugrott, de délutánra ezek az eredmények mérséklődtek.
A Carlsberg számára azért is fontos lehet a minapi felvásárlás, mert a Britvic alkoholmentes italokat is értékesít Nagy-Britanniában, Írországban, Brazíliában és más nemzetközi piacokon, például Franciaországban, a Közel-Keleten és Ázsiában is, márpedig sok piacon a fogyasztók elhagyják a sört egyéb szeszes italokért, vagy teljesen visszaszorítják az alkoholfogyasztásukat, a sörfőzők új kategóriákkal igyekeztek bővíteni portfóliójukat, mint például a dobozos koktélok, az almabor, valamint a nulla alkoholtartalmú főzetek.
Ezenkívül a Carlsberg átveszi a Britvic palackozási megállapodását a PepsiCóval – a cégnek kizárólagos palackozási joga van a PepsiCo italok előállítására és értékesítésére az Egyesült Királyságban és Írországban –, így a jövőben lehetőség nyílik újabb piacok elérésére is – mondta Aarup-Andersen.
A fejlemények miatt a Carlsberg hétfőn leállította a részvény-visszavásárlásokat. Azt is közölte, hogy kivásárolja a Marston’s brit kocsmacsoportot, és az üzlet után teljes tulajdonjogot kap az újonnan alakult Carlsberg Britvic felett.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Még mindig nem világos, pontosan milyen indokkal függeszthetné fel a kormány kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. A törvénymódosítás elfogadása után egy hónappal nem kevésbé homályos az is, mit jelent az állampolgárság felfüggesztése, például, hogy miképp érinti a születendő gyermekek jogait. Az állampolgárságról az utóbbi években az EU több tagállamában fellángolt hasonló vita, ott elsősorban a terrorizmus kockázatai miatt.
A további drágulást viszont visszafogja a bőséges kínálat.
A lezárásért felelős szervezet azt ígérte, hogy nem adják fel.