szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Spin rock-magazin szerkesztői a Radiohead zenekar O.K. Computer című 1997-es albumát című választották az elmúlt 20 év legjobb lemezének.

Az utolsó húsz év legjobb lemeze a Spin
magazin szerint.
Továbbgyűrűző értékek.
„A Thom Yorke teljes harckészültségű világlátásából és a zenekar epikus gitáralapú rockjára, elektronikus hangzavarára alapuló zenéjéből született O.K. Computer nem csupán előre jelezte a következő évtized muzsikáját, hanem akaratlanul is megjövendölte közösségi szorongásunk globális kultúráját" - írta a Spin című amerikai rock-magazin döntését indokolva Chuck Klosterman, a lap vezető kritikusa.

Kétségtelen, hogy ez volt az a lemez, amely végleg világhírnévig repítette az oxfordi bandát és bár az Egyesült Államokban csupán a 21. helyig jutott a Billboard eladási listáján, remek kritikákat kapott, és megkapta a legjobb alternatív előadásért járó Grammy-díjat is. „A lemez a jövő érzéseit szólaltatja meg. Mechanikus album, amely akkor is élő, amikor robot mondja a szöveget" – vélekedik az amerikai kritikus.

Néhány évvel ezelőtt a lap még a Nirvana nem kevésbé nyomot hagyó, sőt, nyomasztó, második, 1991-ben készült Nevermind című albumát helyezte az 1990-es évek legjobb albumainak élére. A Smells Like Teen Spirit és a Come As You Are című nemzedéki himnuszokat tartalmazó album ezúttal csak a harmadik helyezést kapta meg, és kettejük közé a Public Enemy 1988-as lemeze, az It Take A Nation of Millions to Hold Us back, ékelődött be. Igaz, hogy a Spin elsősorban független rockmagazin, amely nemigen foglalkozik a rock fő áramlataival, de annak idején szerkesztői voltak az elsők, akik a rapet és a hip-hopot a címlapjukra tették.

Vegasztár
Ugyancsak a Spin dobta be azt a szavazást, amelyben a világ legszexibb vegetáriánus sztárjára lehet voksolni. A férfiak mezőnyéből többen visszaköszönnek a fenti listáról: Thom Yorke, Morrissey, Prince, de olyan vetélytársaik vannak többek között, mint Paul McCartney, Peter Gabriel és Chris Martin, a Coldplay énekese. A nők között Chrissie Hynde (Pretenders), akit egykor a világ számos országából kitiltottak, mert a McDonalds-ok felrobbantására szólított fel, Annie Lennox, Avril Lavigne mellett felvették a listára Brigitte Bardot-t is.
Kétségtelen, hogy az 1980-as évek második felében – legalábbis az Egyesült Államokban – a rapperek jelentették a legnagyobb újdonságot a pop-rock-ban. Ezzel is magyarázható, hogy a teljes 100-as listán, amit a júliusi számban hoznak nyilvánosságra, 25 hip-hop lemez található, sőt, 26. ha a határesetne" számító Rage Against The Machine-t idevesszük.

Ennek fényében az sem meglepő, hogy rock-szemszögből nézve a Top 10 is meglehetősen eklektikus, és valójában kevés olyan lemez akad közöttük, amelyekre kedvenc műfajunkban ráillene a korszakos jelző. Talán a Smith 1986-os The Queen Is Deadje, a manchesteri New Wave hattyúdala, P.J. Harvey szégyentelen Rid of Me-je (1993), és esetleg Prince-nek a maga korában ugyancsak szélsőséges véleményeket kiváltott, 1987-es Sing 'O' the Times-a érdemli meg ezt a minősítést.

A monoton melankóliájú Morrissey bandájának lemeze az 5., Polly Jean Harvey a 9., míg a Prince a 8. helyre futott be. A 4. az USA-n kívül alig ismert Pavement zenekar Slanted and Enchanted-je (1992), a 6. a Pixies Surfer Rosája (1988). Ez utóbbinak beszavazását a szerkesztőség azzal indokolta, hogy bár sosem volt az együttesnek igazi anyagi sikere, nélkülük soha nem lett volna Nirvana. Kurt Cobain állítólag maga mondta, hogy amikor a "Smellst" írta, eredetileg egy Pixies-szerű dalra gondolt. A 7. a De La Soul 3 Feet High and Risingja (1989) míg a 10. a Niggaz With Attitude gangsta rap-klasszikusa, a Straight Outta Compton (1988) lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Kult

Fonogram díjak: a HS7 lemeze a legjobb rockalbum

Az év hazai rock albuma a Heaven Street Seven lemeze lett, a legjobb poplemez pedig Zsédáé. Tizennyolc kategóriában adták át kedden este az A38 állóhajón a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (MAHASZ) 2005. évi Fonogram zenei díjait.

Kult

Bono: rockhérosz vagy politikai jófej?

A U2 zenekar énekese megasztár, akár Mick Jagger, vagy Paul McCartney. Közben azonban harmadik világbeli országok adósságainak elengedéséért és a nemzetközi AIDS-küzdelem pénzügyi forrásaiért lobbyzik a vezető politikusoknál. Összefér ez a két szerep? A zenekar szerint sem mindig.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Belügyi jelentések a magyar rockzenében

Izgalmas dokumentumkötet látott napvilágot a hazai pop- és rockzenében 1960 és 1990 között keletkezett belügyi aktákról. "Nyilván tartottak". A cím utalás a Kontroll Csoport egyik dalszövegére: „Nyilvántartanak; nyilván tartanak tőled”; s ez az idézet magába sűríti mindazt, amiről a könyv szól. A kötet szembesítés, szól a hazai populáris zene titkos történetéről is, de leginkább arról, miben is éltünk évtizedekig.

Kult

Lillafüreden rock múzeum létesül

Négyszáz millió forintos költséggel Lillafüreden, egy valamikori honvédségi objektumban, "A sziklában" létesül az ország első rock múzeuma. A létesítmény alapkövét szombaton helyezte el Bozóki András a nemzeti kulturális örökség minisztere.