Kiállhatatlanságok - programajánló
Penderecki és Barenboim Budapesten vezényel. A Laibach Ljubljanából jön koncertezni. A kiállhatatlan: zord vígjáték az izlandi fjordvidékről. Wilbur: ennivaló malacka a filmvásznon. Gyerekrajzok a környezetvédelemről. Érzéki művek egy New Yorkban élő magyar képzőművésztől. Savas és jazzes ritmusok Gilles Petersontól. A Lear a Nemzetiben, József Attila a Pinceszínházban, a Csodagyermek a Radnótiban. Programajánló ínyenceknek, a hvg.hu-tól!
Zord fjord
A kiállhatatlan
A kiállhatatlan Bizarr |
Den Brysomme mannen/The Bothersome Man - norvég-izlandi játékfilm, 2006; rendezte: Jens Lien
Jókedvvel, bőséggel
A boldogság nyomában
Jaden Smith, Thandie Newton és Will Smith Keresők |
The Pursuit of Happyness - amerikai filmdráma, 2006; rendezte: Gabriele Muccino
Disznó mázli
Malac a pácban
Wilbur Meg kell zabálni... |
Charlotte's Web - amerikai családi film, 2006; rendezte: Gary Winick
A legkisebb
William Shakespeare: Lear király
Nemzeti Színház
Blaskó Péter és Törőcsik Mari A király drámája |
Csakhogy a legkisebb, legkedvesebb lányától józan őszinteséget kap. A tragédia elkezdődik, a mítosz életbe lép. Mi mindenen kell a királynak keresztülmenni ahhoz, hogy felismerje a szeretetet és elfogadja a halandóságot?
Rendező: Bocsárdi László
Bemutató: február 9; 19.00; Nemzeti Színház
Paul Gavault és Robert Charvay: A csodagyermek
(Molnár Ferenc fordításában)
Kováts Adél Bonyolódik |
A francia szerzőpáros Paul Gavault és Robert Charvay mesterien szövi a fordulatos cselekmény szálait, s a szövegben felismerjük Molnár Ferenc stílusát és humorát, akinek fordításában 1903-ban mutatta be a darabot a Vígszínház.
Rendező: Valló Péter
Bemutató: február 11. Radnóti Színház
József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke két ülésben
Pinceszínház
Jordán Tamás ismét játssza legendás önálló estjét; helyesebb volna talán inkább monodrámát mondani. Ritka, kivételes alkalom az, ha módunk van bepillantani egy alkotó belső világába, elénk tárt lelkébe. Ilyen rendkívüli pillanat József Attila életében 1936 májusa. A Gyömrői Edit pszichológus kezelése alatt álló költő ekkor írott életrajzi szövegével, zavarba ejtő pszichoanalitikus önvallomásával szemben a mai napig tanácstalan az irodalomtudomány. A mű bizonyos részei nyilvánosságra kerülhettek, a közönség számára hozzáférhetőnek minősültek, míg más részei az intim szférába utalódtak. A feljegyzés igen sok emlékanyagot tartalmaz az infantilis szexualitás területéről, s ezzel kapcsolatban hajlamosak vagyunk a szégyenlős elfordulásra.
febr. 16., Pinceszínház
Tudatalatti érzékiség
Orshi Drozdik Orsolya: Vénuszok: Drapériák és Testhajlatok
Orshi Drozdik Orsolya ezen kiállításának témája maga az érzékiség. A kiállításon szereplő munkákban, a szem, a látás érzékszerve tapintja le a világ felszínét. Az érzékiség, a különböző érzékszerveken keresztüli tapasztalat, a tudatos tapasztalatnak csaknem az ellentéte, mégis itt, az érzékiség bemutatása a tudatosra támaszkodik. Drozdik tudatosan vezeti be a nézőt, a tudattalannak felfogott érzékiség világába.
febr.22-márc. 25.; Budapest Galéria (V. Szabad sajtó u.5.)
Életlen élet
Fekete András: Out of Focus
„Minden szituáció más, mindegyik kép egy újabb rácsodálkozás az élet nap mint nap újat adó látványvilágára, ez a kimeríthetetlen változatosság, ami érdekel, ami cselekvésre késztet." (Fekete András) A letisztult szerkesztésmód, az ember és környezetének harmóniájára vagy éppen diszharmóniájára való koncentrálás továbbra is jellemző maradt Fekete alkotói módszerére. A színek pedig nem csak kevésbé „megemelt”, „kiemelt” látványt eredményeznek, hanem a szituációk egyszerűsége, hétköznapi drámája e látszólagos mindennapiságon keresztül, ha lehet, még erősebben hat.
febr. 16-márc.17; Dorottya Galéria
Környezetrajzok
Rajzokkal környezetünk védelméért-gyerekrajz kiállítás
A kampányban résztvevő csapatok feladata egy maszk elkészítése, valamint egy rövid történet megírása lesz, amelyek alkalmasak annak kifejezésére, hogy mit gondolnak az ember és a természet közötti kapcsolat fontosságáról, és arról, hogyan lehetne megóvni a Földet. A kampányban résztvevő országok 4 fős nyertes csapatai, és egy, őket kísérő pedagógus vagy felnőtt vehet részt a díjkiosztó ünnepségen és a „Mesékkel a világ körül” című kiállítás ünnepélyes megnyitóján a párizsi Branly Múzeumban.
febr. 15.-től; Budapest, Pető Intézet díszterme (Kútvölgyi út 6. „A” épület)
Ritmuscsinálók
Yamato
A Yamato- The Drummers of Japan társulat már nem először vendgészerepel Magyarországon, most azonban hosszabb ittlétre jönnek. S hogy mivel? természetesen a dobjaikkal. A taiko (japán dob) évszázadokon át központi helyet foglalt el a japán kultúrában és vallásban. A japán társulat a tavalyi produkciók nagy sikerei után egy vadonatúj műsorral jelentkezik.
S hogy miért dobolnak? Vezetőjük, Masa Ogawa szerint: "saját szívverésünk viszi előre a múltat a jövő felé, és szívdobbanásaink láncolata az élet alapja. Azért dobolunk, hogy előadásainkon elgondolkodhassunk egy ütés, egy hang, avagy a kompozíció fontosságán és hatásain."
febr. 13-18., Budapest Kongresszusi Központ és
febr. 20; Főnix Csarnok - Debrecen (kezdés: 20.00)
A MÜPA belehúz
Penderecki
A Sinfonietta Cracovia hangversenye
Mendelssohn: III. (a-moll, 'Skót') szimfónia, op. 56
Penderecki: Concerto grosso három gordonkára és zenekarra
Közreműködik: Tatjana Vasziljeva, Fenyő László, Monika Leskovar - gordonka;
vezényel: Krzysztof Penderecki
Az 1933-ban született Krzysztof Penderecki, az 1960-as évek egyik radikálisan újító zeneszerzőjének zenei stílusa a kilencvenes évekre inkább a múlt, mint a jövő felé fordult. A Hiroshima és a Lengyel requiem világhírű alkotója hetvenedik életévén túl is mindig új utakat keres - ezt kívánja kifejezni a vidéki birtokán kialakított sövénylabirintus is. Concerto grosso című műve csak címében és szerkezetében utal a barokk műfajra, amelyben a zenekar hangszercsoportjai, szólistái versenyeznek, beszélgetnek egymással. A darab zenei nyelvezete egyéni, ugyanakkor néhány neoromantikus pillanat, prokofjevi szarkazmus és több drámai szakasz jellemzi. A szerző a híres '3 tenor' produkció megfelelőjét kívánta létrehozni ezzel a művével, amelyet 2001-ben mutattak be Tokióban. Budapesten három európai hírű csellista közreműködésével szólaltatja meg a krakkói zenekar.
A kilencvenes évek óta karmesterként is aktív Krzysztof Penderecki saját művein kívül sokszor és szívesen vezényli a romantikus mesterek, így például Felix Mendelssohn szimfóniáit is. Mendelssohn 1829-ben járt Skóciában, s akkor vázolta fel nemcsak ceruzarajzait, hanem az a-moll szimfóniába került témákat is. A művet azonban nem dolgozta ki rögtön - csak 1842-ben fejezte be -, mert saját bevallása szerint nem szívesen foglalkozott a borongós hangulatú szimfóniával. Tételei - rendhagyó módon - szünet nélkül követik egymást, mintha egy élménybeszámoló különböző szakaszai lennének a ködös táj leírásától a vidám skót néptáncig.
febr. 15.; 19:30
Barenboim
A Bécsi Filharmonikus Zenekar hangversenye
Bartók: Táncszvit
Bartók: II. zongoraverseny
Schumann: IV. (d-moll) szimfónia, op. 120
Közreműködik: Lang Lang - zongora
Vezényel: Daniel Barenboim
Korunk talán legfoglalkoztatottabb karmestere, az argentin születésű Daniel Barenboim fiatal kora óta szoros kapcsolatban áll Bartók Béla művészetével. A három zongoraversenyt Pierre Boulez vezényletével játszotta lemezre - akkor még zongoristaként -, s Bartók-játékát 2005-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál közönsége is megcsodálhatta. Az 1982-ben született kínai Lang Lang napjaink egyik legfiatalabb zongoristája, de máris a leginkább ünnepeltek közé tartozik. Hároméves korában kezdett zongorázni, tíz évvel később eljátszotta Chopin összes zongoraetűdjét, tizenhetedik születésnapja előtt jelent meg a róla szóló monográfia, s tizenkilenc esztendősen a Carnegie Hallban is bemutatkozott. Az érdekes műsort az a több mint 160 éves múltra visszatekintő Bécsi Filharmonikus Zenekar szólaltatja meg, amelynél talán egyetlen szimfonikus együttes sem kötődik szorosabban az európai klasszikus zene hagyományaihoz. A zenekart Richard Wagner a világ egyik legjobbjának nevezte, Johannes Brahms az együttes 'barátjának és csodálójának' mondta magát, Richard Strauss szerint pedig 'a Bécsi Filharmonikusokról elmondott összes dicsérő szó messze alatta marad a valóságnak'.
febr. 19.; 19:30
Himnuszallergia
Laibach
Ezúttal legújabb lemezének, a himnusz-átiratokból álló Volknak európai turnéján. Ha létezik kultikus zenekar Közép-Európában, akkor a Laibach az, elsősorban azért, mert ezt a kultuszt a tagok maguk gerjesztették. Ma már nehéz elképzelni, hogy ez a nyolcvanas évek elején alakult szlovéniai (akkor még jugoszláviai) művész-, zenész- és provokátorcsoport milyen elemi hatást gyakorolt a korszak gondolkodásmódjára.
Azt is, hogy milyen brutális csapásként érte akkoriban a szocialista blokk kultúrpolitikáját egy maréknyi, alig leplezetten a huszadik századi diktatúrák katonai és ideológiai jelképeit felhasználó, Wagnert és a korabeli mainstream popzenét egyaránt parodizáló avantgardista. A Laibach így reflektált az ellenük felhozott vádakra: "csak annyira vagyunk nácik, amennyire Hitler festő volt".
febr. 17., A38
Savtúltengés
Gilles Peterson (GB)
Peterson sosem áll le: 2006-ban létrehozta újabb labeljét, a Brownswoodot, emellett mostanában permanens brazil és japán tripen van, úgyhogy első magyarországi fellépésén is valami hasonlóra számíthatunk: viharos szambákra és őrült japán hardbopokra, mindez Earl Zinger MC-zésével kiegészítve.
Earl Zinger (GB)
Earl Zinger, azaz Rob Gallagher egykoron a Galliano frontembereként aratta sikereit. A Galliano feloszlása után Gallagher szólókarrierbe kezdett - nem is akármilyenbe. Az Earl Zinger nevet felvéve két szólóalbumot adott ki, de emellett vendégeskedett a Tosca vagy a Koop lemezein is.
Eric Sumo Band (H)
Finom downtempo muzsika, westernhangulatok, szinticountry, sanzon és bárdzsessz, az Amorf Ördögökből ismert kacatpop, Gershwin- és Kispál-feldolgozások, jókedv és melankólia: ilyesfajta elegy az Erik Sumo Band zenéje. Mindehhez kitűnő énekesnők, mint például a Kiss Erzsi Zene elbűvölően halandzsázó névadója.
Keyser és Shuriken (H)
Keyser & Shuriken, azaz Mozsik Tibor és Vályi Gábor dj-duója lassan tíz éve megkerülhetetlen formációja a hazai nu jazz-szcénának.Mindemellett jelentős tánczene-történeti munkásságot fejtenek ki, legutóbb például Blue Light címmel hoztak össze nagyszerű válogatást a hetvenes évek magyar fúziós dzsesszéből a londoni Cosmic Soundsnál.
febr.15; A38