szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sanghaj kissé gőgös és hűvös. Pénz, üzlet, szórakozás, gyarapodás. Itt is ez a jelszó, akár Hongkongban. De talán kevésbé éles a verseny. Itt még nincsenek leosztva a kártyák, megtörténhet, hogy egy induló vállalkozáshoz bekopognak (szó szerint) az utcáról: Jó napot, volna itt egy százmilliós megrendelés... Kínai utazás; harmadik rész: a hvg.hu blogján!

© AP
Vacakolunk itt a budapesti körgyűrűvel, csak nem akar összeérni, a város lassan kitüremkedik belőle, miközben Sanghajban van több gyűrű is; valami négy, ha jól számolom. A motorizáció forradalma átvette a munkásosztály forradalmának helyét. Az autómenedzseres kolléga (http://www.automenedzser.hu) biztosan vágja a márkaneveket, de nekem szinte megjegyezhetetlenek az új kínai autók a Geely-től a Zhonxingen és a Brilliance China Autón át a Great Wall Motor Company Limitedig. Nem tudod, hogy sírj vagy nevess? Igen, a Geely emblémája olyan, mintha hűtőszekrényüzem volna, egy másik meg azokra a jelvényekre hasonlít, amelyeket a fehér felsőbbrendűséget hirdető futballszurkolók szoktak viselni. De hát jobb, ha hozzászoksz, mert nemsokára Budapesten is találkozol majd velük, meg különben is, minden kontextusfüggő, errefelé a svasztika is mást jelent.

Marad a rácsodálkozó attitűd: semmi sem olyan, mint Európából gondolnád. Sanghaj. Ami az architektúrát illeti, az "európai érintés" meglátszik a városon. Bizonyos utcák mintha Londonból, vagy Amszterdamból kerültek volna ide. Párizs is itt van, az art deco - orosz közvetítéssel. Vagy éppen osztrák-magyar közvetítéssel: a város (és egy ideig Ázsia) legmagasabb épületét, a Park Hotelt hazánk fia, Hugyecz (Hudec) László tervezte. De van itt Manhattanből és Brooklynból is egy-egy sarok. A tökéletes posztmodern város; idézetgyűjtemény, de mégis szervesen kapcsolódik minden mindenhez. Tiszta és rendezett. A fő bevásárlónegyed mellett már kertvárosiak az utcák, akár egy magyar mezővárosban, platánok, tölgyek két sorban. Otthonos város. Az iszonyatos méretű és sűrűségű felhőkarcolók ellenére is. A biztonság mindenek előtt: a lakóépületek jó része őrzött telepekbe szervezve épült fel. A régi város eltűnőben, de új trend figyelhető meg; nem pusztítják el a régi, alacsony házakat, inkább eladják őket nagy pénzért. Sanghaj kissé gőgös és hűvös. Pénz, üzlet, szórakozás, gyarapodás. Itt is ez a jelszó, akár Hongkongban. De talán kevésbé éles a verseny. Itt még nincsenek leosztva a kártyák, megtörténhet, hogy egy induló vállalkozáshoz bekopognak (szó szerint) az utcáról: Jó napot, volna itt egy százmilliós megrendelés. (...)

Helyszíni beszámoló Kínából, a hvg.hu szerkesztőségi blogján!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!