szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy évig tartó restaurálás után a jövő héten mutatják be a Lincoln amerikai elnökről szóló, 1913-ban készült filmet, amelynek kallódó kópiájára más nitrát tekercsekkel együtt egy New Hampshire-i istálló takarítása közben bukkant a munkát végző vállalkozó.

Az öreg pajta egyik sarkában lelt harmincperces, When Lincoln Paid című produkció az 1860-as évek első felében játszódik; az Egyesült Államok (más néven: az Unió) egy halott katonájának édesanyja kegyelmet kér a tizenegy déli állam által létrehozott Konföderáció katonája számára, akit korábban feljelentett. A filmtekercseket Peter Massie 2006-ban találta egy némafilm-vetítővel együtt, és egy darabig a mozi szerelmeseként őrizgette a pincéjében. Aztán nem hagyta nyugodni a kíváncsiság, és megmutatta őket a közeli Keene State College filmprofesszorának, Larry Benaquistnek, aki azonnal sejtette, hogy igazi ritkaság került elő.

A kópiát a rochesteri George Eastman House filmmúzeumban is megvizsgálták, és a szakemberek megállapították, hogy a Francis Ford (John Ford bátyja) által rendezett film, amelyben Lincoln elnököt is a rendező alakítja, az egyetlen létező kópia.Az egy évig tartó restaurálás költségeit az amerikai Országos Filmmegőrzési Alapítvány finanszírozta. A helyreállított változatot április 20-án mutatják be a keene-i főiskolán.

Benaquist szerint a film azért kerülhetett a Granite-tó partján fekvő Nelson település egyik istállójába, mert a környék sokáig a cserkészek kedvelt táborozóhelye volt. Egy nyáron valószínűleg vetítéssel szórakoztatták a gyerekeket, és a filmtekercsek a vetítővel egyetemben véletlenül a pajtában maradtak, majd végleg megfeledkeztek róluk. A csaknem százéves alkotást annak idején a Moving Picture World című filmforgalmazóknak készült mozis hetilap "nagyszerű háborús drámaként" méltatta.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Hitler titkos szerelmének levelei

Adolf Hitler titkos szerelmének, Inge Ley német színésznőnek a levelei kerültek nyilvánosságra Szlovákiában, ahol egy magángyűjtő harminc éven át rejtegette azokat.