Tetszett a cikk?

Eszközök, kellékek, használati tárgyak műalkotássá gyúrva: talán így lehetne jellemezni annak a műgyűjteménynek a darabjait, amelyet a bécsi Magyar Intézetben (Collegium Hungaricum) állítottak ki. Papp Laci kesztyűje, Örkény István zsebórája, Karinthy Frigyes írógépe, Tandori Dezső sapkája és Benedek Tibor olimpikon dressze is látható a tárlaton, melynek megnyitóján Jirzí Menzel és Szabó István filmrendező is megjelent.

Az önmagunkban is híres, bécsi Collegium Hungaricumban kiállított relikviákat Kárpáti Tamás újságíró, műgyűjtő varázsoltatta kivételessé: elképzelését - és a neves emberek alkalmatosságait - magyar kortárs festők, alkotók hívták életre egy általuk vizionált, tulajdonosaikról alkotott kép alapján és „építették” egyedi környezetbe, festményekbe. A műalkotók névsora önmagáért beszél: Győrfi András, Nádler István, Szemethy Imre, Pauer Gyula, ef Zámbó, Kentaur, Szotyori László, Tettamanti Béla, Radák Eszter, Barabás Márton, Verebics Ágnes.

Győrfi András festőművész - aki maga is vízilabdázott, és '76-os olimpikonok sapkáit festette körül, illetve Gyarmati Dezső háromszoros olimpia bajnok könyveiből készített grafikát -, mint mondta, nagy megtiszteltetéssel és alázattal tette így is hallhatatlanná a pólósok ereklyéit.

A kiállításmegnyitón részt vettek a műtárgyak kreátorai és a tárgyak egykori tulajdonosai, úgy mint Szabó István filmrendező, akinek csapója került egy kollázskölteménybe, vagy Jirzí Menzel, akinek pólójában egy Sörgyári Capricciót idéző figura alakoskodik.

A kiállítás június 30-ig tekinthető meg.

Datki Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Kult

Az első színes bőrű festősztár

Üstökössebességgel lett egyszerű graffitizőből műgyűjtők kedvencévé, majd pusztult bele hamarosan a sikerbe az ötven éve született fekete festő, Jean-Michel Basquiat, akire kiállítássorozattal emlékeznek Európában.