szerző:
Flór Péter
Tetszett a cikk?

Először úgy dobták ki stábunkat a rákospalotai Raleigh Stúdióból, hogy azt hittük, soha többet nem tehetjük be a lábunkat. Történt ugyanis, hogy néhány hónappal ezelőtt engedély nélkül kezdtünk el sétálgatni a stúdió területén, ráadásul kamerával. Akkor még nem sejtettük, hogy mindennek az oka a tőlünk mindössze pár méterre ülő Angelina volt.

Szégyelltük is magunkat rendesen, de közben csak körbejártuk a 40 hektáros területet. Azt viszont álmunkban sem gondoltuk volna, hogy mégsem emiatt, hanem azért penderítenek ki, mert velünk egy időben érkezett Angelina Jolie is, akinek nem tetszett a körbe-körbe cirkáló autó, csomagtartóján egy videokamerással. Pedig mi csak azért mentünk, hogy megnézzük az ország legnagyobb stúdióját, meginterjúvoljunk egy ott dolgozó magyar colorist szakembert és egy vizuális effektekkel foglalkozó amerikait.

A fáma úgy szól, hogy hét évvel ezelőtt egy amerikai produkció csak azért nem hozta ide a filmjét, mert nem voltak megfelelőek a körülmények. Ezt követően határozta el több befektető, hogy létrehozzák Európa egyik legkorszerűbb stúdiókomplexumát. Később további befektetőkkel egészültek ki, majd kialakították az amerikai menedzsmentet. Ezt követően találtak rá a Raleigh Studios-ra, amely az egyik legnagyobb független stúdió az Egyesült Államokban. A független szó azt jelenti, hogy míg a legnagyobb amerikai stúdiók üzletileg televíziócsatornákkal fonódnak össze, tehát a Paramount, a Fox, a Universal vagy éppen a Warner tulajdonosai a stúdiók mellett tévéket is birtokolnak, addig a Raleigh-nek nincs ilyenje.

A nyolc rákospalotai stúdió egy negyven hektáros területre épült. Méretük 1200 és 4400 négyzetméter között van. Itt található a produkciós részleg, az utómunkaközpont, egy mindennel felszerelt filmlabor, irodák, raktárak és rengeteg felszerelés, illetve a Hollywood Rentals, ami bérbe adja a luxus lakókocsikat. Továbbá számos világmárka is helyet kapott itt, köztük kamerákkal, vagy éppen lámpákkal foglalkozó mamutcégek.

Az eredeti ötlet az volt, hogy ha egy filmkészítő Magyarországra jön, biztos környezetben tudjon dolgozni, 21. századi technológiával. Steve Auer, a Raleigh Budapest vezetője egyébként már tanulja a nyelvünket, ami - ahogy mondja - sok nehézséget okoz neki. A Túró Rudit már ismerte, sőt, azt is tudta, hogy jó néhány nagy amerikai stúdiót magyarok alapítottak, például a Paramountot Cukor Adolf, vagy a 20th Century Foxot Fux Wilhelm. De megemlítette Kertész Mihály nevét is, aki a Casablancát rendezte, és persze Gábor Zsazsa sem hiányzott a felsorolásból.

A stúdiók másik fontos eleme az utómunkalabor. A Fotokem eredetileg a kaliforniai Burbankben székel, és a világon 800 embert foglalkoztat. A cég ágazati partnerségre lépett a Raleigh Studioval és az Origo Filmcsoporttal (amely nem azonos a Magyarországon ismert Origóval). Fő feladatuk az, hogy elvégezzék az utómunkákat a Raleigh Stúdió számára, készüljön az alapanyag akár a helyszínen, akár valahol máshol a régióban. Ez az utómunka-stúdió egyike azon keveseknek a világon, amely minden munkát képes megcsinálni, közvetlenül a forgatási helyszín mellett.

Allan Tudzin, a Fotokem itteni vezetője állítja, még az USA-ban sincs mindenből ilyen korszerű felszerelésük. A legtöbb dolgot, amivel itt találkozunk, legfeljebb a Sony Studióban, vagy a Universalnál lehet megtalálni. Ennek megfelelően megrendelésből sincs hiány, de erről nem beszélhettünk. Forgott már itt magyar sorozat, két amerikai nagyjátékfilm, de itt készítik az egyik magyar tehetségkutatót is, minden héten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!