szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Imádta Dosztojevszkijt, csodálta a moszkvai metrót, romantikus sétákat tett Hruscsovval. Marilyn Monroe rejtélyes élete most a szovjet kémszállal gazdagodott.

A platinaszőke színésznő és szexszimbólum élettörténete halála után ötven évvel is rejthet meglepetéseket. Egy világpremier előtt álló dokumentumfilm szerint közeli kapcsolatban állt az egykori szovjet titkosszolgálattal.

Talán nem véletlen, hogy az élők sorából 1962. augusztus 5-én tragikus hirtelenséggel távozott Marilyn Monroe eddig ismeretlen fotóinak és vitatott pornográf jellegű filmjeinek előkerülése mostanság megnövekedett. Életének egy szerelmi epizódjáról 10 millió dolláros büdzsével nagyjátékfilm – Egy hetem Marilynnel – is készült Michelle Williams főszereplésével, most pedig egy orosz filmrendezőnő Marilyn Monroe Dosztojevszkij országában címmel forgatott róla dokumentumfilmet.

MM: van aki izgalmasan szereti
www.wikipedia.org

A film a színésznőnek az igazi arcát, énjét keresi, akinek a vágyálmai között szerepelt, hogy eljusson kedvenc klasszikusa, Fjodor Dosztojevszkij szülőföldjére. Az orosz író könyve, A Karamazov testvérek már-már kultikussá vált számára. Az álom, pontosabban az utazás 1960-ban egy filmforgatási szünetben teljesült. Igaz, ma is csak keveset tudni a moszkvai út igazi hátteréről. A rendezőnő, Ljudmila Temnova igyekszik ezt a rejtélyt megfejteni. A filmben elhangzó interjú szerint csak nagyon szűk kör tudott Marilyn Monroe-nak a Szovjetunióba való érkezéséről és programjáról.

Ebbe a körbe tartozott az a szovjet hírszerzőtiszt, aki abban az időben 27 éves volt, s hazája ENSZ-képviseleténél dolgozott New Yorkban diplomáciai fedéssel. A hírszerző és Monroe egy fogadáson ismerkedtek meg, amelyet az USA-ba látogató Nyikita Hruscsov pártfőtitkár tiszteletére rendeztek 1959-ben. A kapcsolat különösen fontossá vált mindkettőjüknek, s feltételezhetően a közelebbi érzelmi vonzalmat sem nélkülözték romantikus sétáik.

A férfiban a hollywoodi filmcsillagokról alkotott sztereotípiáktól eltérő kép alakult ki Marilynről: nemcsak szépnek és elbűvölő nőnek találta, hanem nagyon műveltnek, eszesnek és lelkiekben gazdagnak. A seremetyevói repülőtéren is ő fogadta, s egy kétágyas szállodai szobát kapott a színésznő a Kremlre néző ablakokkal. Monroe-t lenyűgözte a természet, az emberek élete, a moszkvai metró és nem utolsósorban a programjából kihagyhatatlan Dosztojevszkij múzeum.

A látogatás utolsó két napja képezi a legnagyobb titkot. A szállodából egy vidéki dácsába vitte ismeretlen rajongója Marilyn Monroe-t. Csodálatos órákat töltöttek együtt. Bár Monroe és partnere tudta, hogy nincsenek egyedül, mindenre érzékeny „szemek” figyelik őket és mindent halló fülek hallgatják le őket.

Szerelmi légyottnak vagy a szexbomba beszervezésének adott helyszínt a vidéki dácsa? Vajon megnyerhette az egykori szovjet titkosszolgálat a Kennedy-fivérekkel testközeli kapcsolatban álló, ellenzéki nézeteiről ismert és Dosztojevszkij műveiért lelkesedő Monroe-t? Érdekes téma, amiről valószínűleg nem deríthető ki a teljes igazság. Az orosz internetes híroldalak mellett az olasz Panorama is foglalkozik Marilyn Monroe kémlegendájával.

Monroe a Life magazin borítóján: halála után is mindig övé a címlap
life

Orosz hírforrásra hivatkozva azt is sokan tudni vélik, hogy a Golden Globe-díjas filmsztár fedőneve Mása volt. A rendezőnő, Ljudmila Temnova - akinek a média KGB-s múltjáról is említést tesz - a titkosszolgálat eddig ismeretlen levéltári adataira hivatkozik dokumentumfilmje kapcsán, s azzal érvel, hogy a szovjet speciális szolgálat nem véletlenül tanúsított komoly érdeklődést Marilyn Monroe iránt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!