szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatodik X-en is túl van az örök túlélő, a véres trikók és az idézhető egysorosok királya, az utolsó akcióhős, az ember, aki miatt menő kopasznak lenni: Bruce Willis.

Bár az utóbbi években kissé megcsappant a renoméja, még mindig a legnagyobbak közt emlegetik a legnagyobb tűzharcok és élet-halál játszmák közepette is a legnyugodtabb arccal virító karakterek etalonját, Bruce Willis-t, aki idén március 19-én ünnepli a 60. születésnapját.

Ha van olyan film, amivel azonosítani lehet a színészt, akkor az a Die Hard (vagyis a hamarosan újra a magyar mozikba kerülő Drágán add az életed), ami eddig öt epizódot élt meg, a legutóbbit éppen Magyarországon forgatták. De az NSZK-ban született Willis nem csak gépfegyvereket durrogtatva tűnt ám fel a vásznon és a képernyőkön – első sikereit például A simlis és a szende című, öt évadon keresztül futó vígjátéksorozatnak köszönhette, amiben egy magándetektívet játszott.

AFP / 20th Century Fox / The Kobal Collection

Komikusi képességeit később többször is megmutatta még: a Jóbarátokban Rachellel randizgatott, a Nicsak ki beszél?-ben a kisbaba belső monológjait közvetítette, a Bérgyilkos a szomszédom két részében viccesen gengszterkedett, Wes Anderson Holdfény királyságjában pedig egy magányos sheriff bőrébe bújt.

Persze a Die Hardok mellett is voltak komoly, ikonikus szerepei. Bár a kilencvenes évek elején már lemenőben volt karrierjének íve, Quentin Tarantino és a Ponyvaregény segítségével hamar visszakapaszkodott az élvonalba, a következő pár évben pedig olyan produkciókban szerepelt, mint a 12 majom, Az ötödik elem vagy az Armageddon. Nagyban köszönheti neki egykor fényes hírnevét M. Night Shyamalan, akinek két filmjében is főszerepelt: a Hatodik érzékben és A sebezhetetlenben. Robert Rodriguezzel is többször együttműködött: a két Sin City mellett a Terrorbolygóban is szerepet kapott, de talán legjobb filmje a kétezertízes években a Looper című sci-fi volt.

AFP / Mehdi Fedouach

Az utóbi években számos igénytelen akciófilmben bohóckodott, többen be is támadták amiatt, hogy rengeteg pénzt követel egy-egy filmért, majd szinte semmit nem csinál bennük. Sylvester Stallone akkor fakadt ki, amikor az első két Feláldozhatók-film után a harmadikban már nem vállalta a játékot, mert nem voltak hajlandóak 1 millió dollárt fizetni neki egy nyúlfarknyi szerepért: "Kapzsi és hanyag... biztos recept egy bukott karrierhez" – írta Stallone a Twitteren.

A megfáradtnak tűnő, de a kreatív projektekhez időnként még mindig vonzódó (legutóbb épp az új Woody Allen-filmben, illetve első Broadway-darabjában is szerepet kapott) színész sokszínűségét az alábbi hat animgiffel illusztráljuk – amiket számos valós élethelyzetben felhasználhatunk.

Amikor csak benéznénk valahova:

Amikor le vagyunk nyűgözve:

Amikor azt mondjuk: "semmi gond", pedig mégis:

Amikor azt mondjuk: "igen", pedig közben nem:

Amikor hangoskodnak az alsó szomszédok:

És amikor végre itt a nyár, és úgy ennénk egy jó főtt kukoricát:

És hogy mit kezdett volna magával, ha nem a színészi pályát választja? Maradjunk annyiban, hogy a szerelmesdal-iparban mindig nagy üzlet van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!