Olyan mázlija kevés kincskeresőnek van, mint ennek a brit férfinak

Tom Lucking talált egy 800 éves brosst csupán öt évvel azután, hogy egy 145 ezer font értékű aranyleletre bukkant.

  • hvg.hu hvg.hu
Olyan mázlija kevés kincskeresőnek van, mint ennek a brit férfinak

A brit Tom Lucking kincskereső, azaz az a hobbija, hogy fémdetektorral kutat történelmi relikviák, használati tárgyak, ékszerek, vagyis gyakorlatilag potenciális régészeti leletek után az Egyesült Királyságban.

Kisebb-nagyobb érméket, fémdarabkákat szinte bárki találhat ezzel a módszerrel, a 27 éves fiatalember viszont különösen szerencsés – és nem csak a neve miatt. (Az angol "lucky" szó szerencsést jelent.) Lucking ugyanis egy 800 éves melltűt ásott ki a földből, öt évvel azután, hogy rábukkant egy aranyból készült angolszász függőre. Utóbbi értéke 145 ezer font – ez valamivel több, mint 53 millió forint.

A mostani eset érdekessége, hogy az ezüstből készített, ametiszttel díszített melltűt Lucking egy olyan fémérzékelő ralin találta, amelyet a nemrégiben felszántott norfolki földeken, Wymondhamben rendeztek.

"Teljesen ép volt, sok aranyozással", mesélte a kincskereső a leletről a The Timesnak. Lucking szerint az ékszert ma is hordhatnánk, ha akarnánk, és "igazán szép példája a középkori melltűknek".

A ralin egyébként több tucat kincskereső jelent meg, miután a földek tulajdonosa egy jótékonysági akció keretében megengedte, hogy a birtokán keresgéljenek. Lucking elmondta, hogy azért is jött el ilyen sok fémdetektoros kincsvadász, mert tudták, hogy a közelben a középkorban egy várárok húzódott – tehát valamivel nagyobb esélyeik voltak, hogy értékes tárgyakat találnak.

Amikor Lucking megtalálta a melltűt, úgy tűnt, mintha valakinél már kijelzett volna a készülék, mert a talaj felszínét megbolygatták – az illető mindenesetre végül továbbállt. Lucking ezután mindössze 12-15 centit ásott a földbe, mikor a melltű hátát megpillantotta. Megfordította, és akkor vette észre rajta az oroszlánokat.

Az oroszlánokat ezüstből munkálták meg, és ametiszttel díszítették.

A fényűzést a középkorban törvényekkel szabályozták, és bizonyos ékköveket csak bizonyos társadalmi osztályok birtokolhattak. Ez azt jelenti, hogy a melltűt egy nemes felesége vagy lánya viselhette.

Mikor a The Times arról kérdezte, mit szól a kivételes szerencséjéhez, Lucking elmondta, hogy bár mindenki sikeres akar lenni, a kincskeresés inkább csak kellemes mozgás a szabadban.

Találsz egy csomó szemetet, esetleg középkori pénzérméket. Békés és csöndes az egész. Gyakran hasonlítom magamban a horgászáshoz. Megnyugtató, és megmozgatja a vadászösztönt.

(Daily Mail)

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.