Kutassa át a fiókjait, hátha akad ott is egy több száz éves sakkfigura

Találtak Skóciában egy középkori sakk-készletet, amelynek 200 éve elveszett öt darabja. Most az egyik figura előkerült – egy család fiókjából.

  • hvg.hu hvg.hu
Kutassa át a fiókjait, hátha akad ott is egy több száz éves sakkfigura

A lewisi sakkfigurákat egyetlen britnek vagy középkorrajongónak sem kell bemutatni, hiszen híres ritkaságok: csupán néhány középkori sakk-készlet maradt fenn teljesen. Ám itt a 93 figura összesen talán négy vagy öt készlethez is tartozhatott.

A figurák a 12. században készültek, a zömüket rozmáragyarból, néhányat bálnafogból faragtak ki: királyokat, királynőket, püspököket, lovagokat, őröket és parasztokat formáznak.

A kincs eredetéről több ellenőrizhetetlen elmélet is szól. A legvalószínűbb, hogy nem sokkal azután, hogy elkészült, egy hajótörést szenvedett kereskedő áshatta el, hogy ne kelljen utána adót fizetnie. Aztán valamiért a homokba rejtve maradt ötszáz évig.

Lewisi sakkfigurák: a bal szélen álló őrhöz hasonló figura került elő egy fiókból.
AFP

A készletet 1831-ben találták meg a Skóciához tartozó Lewis-sziget homokos partján, de öt figura nem sokkal később elveszett: egy lovag és négy őr.

Egy edinburgh-i család most viszont elképesztő felfedezést tett, az egyik fiókjukból ugyanis felbukkant egy lewisi sakkfigura.

Mint kiderült, a figurát a régiségkereskedő nagyapa vette meg még 1964-ben öt fontért, és a katalógusa alapján fogalma sem volt róla, micsoda pontosan. A 8,8 centis rozmáragyar figurát aztán megörökölte a családja, és 55 évig nem is foglalkoztak vele érdemben – most viszont akár egymillió fontért is elárvereztethetik a Sotheby's aukciósháznál.

Királyok, királynők, püspökök, lovagok, őrök.
AFP

A család Alexander Kaderhez vitte el a sakkfigurát, a Sotheby's szakértője pedig úgy nyilatkozott, hogy szó szerint leesett az álla, mikor rájött, hogy mi van a család birtokában. A báburól aztán azt mondta:

Egy kissé sérült. Elvesztette a bal szemét. De egy ilyen viharvert, megfáradt harcosnak megvan a maga bája.

A most felfedezett figura ugyanis egy őr: van sisakja, pajzsa, kardja, és a mai sakktáblákon a bástya helyén állna.

A kis bábut szerette a család, nem is a boltban lakott, hanem az antikvárius otthonában, és mikor meghalt, a felesége örökölte meg. Az asszonynak nagyon tetszett a figura bonyolult, cikornyás stílusa. Biztos volt benne, hogy különleges darab, sőt, hogy esetleg mágikus erővel bír. Az egyik fiókjában tartotta gondosan becsomagolva egy kisebb táskában. Időről időre pedig elővette, és gyönyörködött benne.

A lewisi sakkfigurák a British Múzeum és az edinburgh-i Museum of Scotland legfontosabb kiállítási tárgyai közé tartoznak, írja a BBC. Az európai civilizáció fontos szimbólumaiként tekintenek rájuk, és már maguk is inspirálnak más kulturális alkotásokat, legyen szó gyerekdalról, vagy olyan híres popkulturális motívumokról, mint a Harry Potter és a bölcsek köve sakktáblája.

A sakkfigurát keddtől láthatja a nagyközönség Edinburgh-ban, az aukció július 2-án lesz. Elképzelhető, hogy a bábut egy múzeum veszi meg, vagy kölcsönzi majd az új tulajdonosától.

(BBC)