Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Závada Pál: Sokkal mélyebbek a szorongásaink, mint a demokratikus értékrendünk

Az író az új regényében a hatalom iránti lojalitás és a szembeszegülés dilemmáját boncolgatja.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Závada Pál: Sokkal mélyebbek a szorongásaink, mint a demokratikus értékrendünk

Nem szeretne „a társadalmi lelkiismeret” vagy emlékezetpolitika helyes értelmezőjének a szerepében feltűnni. Magyarország és Közép-Európa XX. századi történelmének szégyenletes, elhazudott vagy meglehetősen súlyos lelkifurdalásokat okozó eseményeivel íróként foglalkozik – mondta a HVG-nek adott interjúban Závada Pál, akinek legújabb regénye, a Hajó a ködben a Weiss Manfréd-vállalatbirodalom örököseinek az SS-szel kötött paktumán keresztül az ellenállás és a helytállás kérdéseit feszegeti.

Ami a közelmúltat illeti, Závada Pál szerint az elmúlt tíz-húsz év tele van, a hazugságokra, a politika által befolyásolt vagy félrevezető történelmi tanulságokra vonatkozó epizódokkal. Ahogy fogalmaz: „A rendszerváltás utáni eufóriát követően kiderült, hogy nagyon erős fogadókészség van az autokratikus berendezkedésre. Sokkal mélyebbek a bizonytalanságaink, a szorongásaink, az egzisztenciális félelmeink, mint a demokratikus értékrendünk. A tekintélyelvűségnek errefelé több évszázadra visszanyúló gyökerei vannak; alapja pedig a kiszolgáltatottság”.

Arra a kérdésre, hogy ki vagy mi a felelős azért, hogy ezt így le lehet nyomni a magyarok torkán. az író azt mondta:

Lehet okolni ezért a társadalmi folyamatokat, de mindannyian benne vagyunk, akik ezt hagyjuk.

A teljes interjú a HVG e heti számában olvasható.

HVG

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?