szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kérik a szakma és a sajtó képviselőit, hogy tartózkodjanak a radikális kezdeményezésektől.

Közleményt adott ki a Magyar Színházi Társaság, amelyben leszögezi, hogy kiemelten fontosnak tartja az elmúlt években a színházakon belül kirobbant munkahelyi zaklatási ügyek hatékony és humánus rendezését.

A közleményben azt írják, “szolidaritásunkat fejezzük ki az áldozatokkal és támogatásunkról szeretnénk őket biztosítani: kiállásukkal ők tudják leghatékonyabban segíteni a jelenség visszaszorulását. Ehhez természetesen új protokollok kialakítására és alkalmazására van szükség. Az elmúlt időszakban ennek érdekében elsőként csatlakoztunk a FESZ ilyen irányú kezdeményezéséhez és népszerűsítettük azt a Biztonságos terek elnevezésű nyilatkozatot is, amely az intézményeken belüli egymás tiszteletben tartását hivatott elősegíteni.”

A Biztonságos Terek kampányindító konferenciáján szombaton a hvg.hu is ott volt, beszámolónkat itt olvashatja.

A Magyar Színházi Társaság emellett üdvözli minden olyan szabályozás létrejöttét, amely tiszta és átlátható körülményeket teremt az esetleges zaklatási helyzetek kivizsgálására, a zaklatóval szembeni eljárásra.

Végül pedig némi mértéktartásra is intenek:

“Továbbra is biztatjuk a szélesebb szakmai közvéleményt a párbeszédre, de fontosnak tartjuk, hogy a szakma és a sajtó képviselői tartózkodjanak a radikális megnyilvánulásoktól, hiszen a megoldás, a változás nem az egyes emberek dehumanizálásában, hanem az egységes elveken alapuló intézményi fellépésben rejlik. Az esetlegesen érzelmileg túlfűtött lépések épp ezt a folyamatot akasztják meg, elterelve a figyelmet a nagyobb összefüggésekről.

A Magyar Színházi Társaság Elnöksége kiáll a transzparencia, az egymás tiszteletben tartása mellett, s erre kéri a józanul gondolkodó, az emberi és alkotói szabadságot tiszteletben tartó szervezeteket, személyeket is.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sándor Anna Kult

„A Katona csak saját, intézményi felelősségét maszatolta el”

Mi kell ahhoz, hogy félelem nélkül mondhassunk nemet a főnökünknek vagy fogalmazhassunk meg kritikát? A színházi szexuális zaklatások és hatalmi visszaélések adták az apropót, hogy a Független Előadó-művészeti Szövetség széles körű társadalmi kampányt indítson, amelyben nemcsak az áldozatoknak nyújtanak segítséget, hanem az intézményeknek is, hogy biztonságos munkahelyi viszonyokat alakíthassanak is. Aztán a kampányindító konferencia előtt robbant Gothár Péter ügye.

hvg.hu Kult

Gothár Péter: Én lusta vagyok dúvadnak lenni

A Katona József Színház botránya után még mindig nagy a hallgatás, ezért megnéztük, hogy az ügy szerdán megnevezett főszereplőjének, Gothár Péternek, valamint a színház igazgatójának, Máté Gábornak milyen mondanivalója volt korábban a színházi viszonyokról, rendezői módszerekről és a szakmát megrázó Me Too mozgalomról.