szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kronologikus irodalomoktatás csapdájáról, a női szerepminták elavultságáról és az irodalom hatásmechanizmusáról is beszélt a HVG-nek adott interjúban Nyáry Krisztián.

„Szörnyű kár lenne, ha a véleménynyilvánítás szabadságát korlátozó cancel culture letarolná az irodalmat” – mondta a HVG-nek Nyáry Krisztián író, könyvkiadó, akivel abból az apropóból készített interjút a hetilap, hogy egy másik, Tóth Krisztinával készült interjú nyomán fellángolt a vita a kötelező olvasmányok kérdéséről – azon belül is Jókai Mórról.

Nyáry szerint a kérdésben három vita zajlik párhuzamosan.

  • Kell-e Az arany embert vagy általában Jókait kötelezően olvastatni? Szerinte semmit sem kellene kötelezően olvastatni, de ajánlottként továbbra is szerepeltetné a könyveit.
  • Elavultak vagy akár károsak-e a női szerepminták a regényben? Szerinte igen, és nem lenne jó, ha egy kislány ennek alapján képzelné el egy felnőtt nő életlehetőségeit. De pont azért érdemes olvastatni is.
  • Lehet-e minderről érdemi beszélgetéseket folytatni, érveket ütköztetni. Szerinte a jelek szerint nem igazán.

Nyáry Krisztián ezen a ponton fejezte ki szolidaritását Tóth Krisztinával, aki „a véleménye miatt olyan támadásokat kap, mintha legalábbis gyilkosságra uszított volna”.

Tóth Krisztina véleménye itt olvasható:

A nemi szerepek ábrázolása miatt Az arany embert és a Bárány Boldizsárt venné le a kötelezők listájáról Tóth Krisztina

A gyerekeink az iskolában olvasott művekből építik fel, milyenek is a nemi szerepek - véli a költő és a két műben rémes dolgok vannak szerinte.

Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e Magyar­országon is egy olyan történelem­ és kultúra átértékelés, mint az ame­rikai radikális baloldalon, Nyáry Krisztián azt mondta:

Az irodalomtörténet visszamenőleges wassalbertesítése nem kisebb veszély, mint az Othello vagy általában a „fehér irodalom” kiiktatására tett amerikai kísérletek.

Az író úgy véli, hogy a tananyagban, kánonban szereplő műveket reflektálatlanul semmiképpen nem kell a gyerekek kezébe adni. Nyáry a legnagyobb problémának a kronologikus irodalomoktatást látja: „A legnehezebbekkel, Homérosszal, Zrínyivel kezdjük, és ez elriasztja azokat a gyerekeket, akik otthonról nem hoztak magukkal magas szintű szövegolvasási készségeket.”

A teljes interjú a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.

HVG

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!