Fizikai erőszak, fenyegetés és abúzus: súlyos vádakat vizsgáltak ki az egyik színházban

A Független Előadó-művészeti Szövetség hat sértett – és további anonim bejelentők – panasza alapján indított vizsgálatot, és bizonyítottnak találták a vádakat.

  • hvg.hu hvg.hu
Fizikai erőszak, fenyegetés és abúzus: súlyos vádakat vizsgáltak ki az egyik színházban

Kizárta tagjai közül a Spirit Színházat a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) elnöksége, miután kivizsgálták a fizikai erőszakról, verbális abúzusról és más súlyos vádakról érkezett bejelentéséket, és a vizsgálat alapján bizonyítottnak is találták azokat – írja a színházi érdekvédelmi ernyőszervezet a honlapján.

Mint írják, akkor indították meg az eljárást, amikor panaszok érkeztek a színház tulajdonosa, Perjés János ellen, amelyet a vizsgálóbizottság ki is vizsgált. „A vizsgálati jelentés hat sértett panaszát tartalmazza, további panaszosok teljes anonimitást kértek, így az ő panaszuk, illetve személyük nem szerepel a jelentésben” – írják.

Mint a közleményben szerepel, a vizsgálat során tudomásukra jutott információk és bizonyítékok alapján a vizsgálóbizottság megállapította, hogy bár Perjés János eltiltás hatálya alatt áll a színházat üzemeltető nonprofit kft. vezető tisztségviselői tevékenységétől, ennek ellenére „a színház tevékenységében döntéshozóként vesz részt, közvetlen és érdemi befolyása van a műsorpolitikára, a szerződtetésre, a pénzügyi folyamatokra, ily módon nem formális hatalommal rendelkezik a foglalkoztatottak felett”.

Perjés János a Spirit Színház A karnevál vége című előadásában
Kallos Bea / MTI

A vizsgálat során feltárt események és a beszámolókban leírt esetek alapján a bizottság a hatalommal való visszaélés különböző formáiról számolt be. Mint a jelentésben szerepel, ezek a következők voltak:

  • félelemkeltő magatartás
  • fenyegetés
  • verbális abúzus
  • fizikai veszélyeztetés, kisebb súlyú fizikai erőszak
  • kiskorú foglalkoztatása az adott tevékenységre vonatkozó szülői engedély nélkül.

A FESZ emlékeztet: 2019 novemberében hirdették meg a Biztonságos Terek Projektet, és több tagszervezettel együtt etikai nyilatkozatot fogadott el, amelyhez számos színházi szervezet csatlakozott. És kidolgozták azt az eljárásrendet is, amelyet ebben az etikai eljárásban is alkalmaztak. „A FESZ az etikai nyilatkozatban meghatározott alapelvek és magatartási szabályok érvényesítését tagszervezeteitől is elvárja” – jelenti ki a szervezet.

Perjés János az ügyben az Indexnek annyit mondott, jelenleg szabadságát tölti, így nem kíván nyilatkozni.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: