Így fest Debalceve pokla
Kertelés nélkül mutatják be a kelet-ukrajnai háború poklát azok a képek, amelyeket egy szabadúszó fotóriporter készített az oroszbarát lázadókról. Max Avdeev a felkelők Első Szlavjanszki Brigádja nevű alakulatát követte. A stratégiailag fontos Debalcevét szerdán adták fel az ukrán katonák, miután nem tudták visszaszorítani a helyi önkéntesekből verbuválódott csapatokat, amelyeknek a hírek szerint orosz parancsnokaik voltak. A fegyvereket is állítólag az oroszok adták. A várost az elmúlt hetekben a felismerhetetlenségig lerombolták, a civilek elmenekültek, de így is nagyon sok a halott. A lövészárkokban készített képek a világháborús hadszíntereket idézik faggyal, szürkeséggel, temetetlen halottakkal és elgyötört katonákkal.
Több hónapig tartó ostromállapot után feladta az ukrán hadsereg az oroszbarát szakadárokkal szemben az egyik legfontosabb kelet-ukrajnai vasúti és közúti csomópontot, Debalcevét. Az állítólagos ''szervezett visszavonulásról'' szóló elnöki bejelentés nemigen számít meglepetésnek: az utóbbi napokban a szakadár erők előbb körbezárták a települést védő ukrán erőket, majd behatoltak a város területére és több negyedet ellenőrzésük alá vontak.
Debalceve védői között volt a kárpátaljai katonákból álló 128-as gépesített dandár is, amelyben több tucat magyar nemzetiségű katona is szolgál hivatásosként.
Petro Porosenko ukrán elnök szerint a 6-7 ezer védő nyolcvan százaléka már elhagyta az ostromgyűrűt, s hamarosan a többiek is távozhatnak. A orosz források szerint visszavonulás helyett valójában több száz ukrán katona megadta magát, és az ostrom utolsó időszakában megszakadt a kapcsolat az egyes egységek között. Orosz források szerint az ukrán erők komoly veszteségeket szenvedtek.
Max Avdeev teljes sorozatot ide kattintva tekintheti meg.
Ukrajna vérzik – Nagyítás-fotógaléria
Háborús propaganda, frontra induló katonák, a nehéztüzérség elől pincében menedéket keresők, szétlőtt otthonok, egy bőrönddel az otthonukat elhagyók – az első világháború rémképei újra megelevenedtek a határon túl. Ukrajna keleti részéből tömegével menekülnek az ott lakók a harcok elől.
World Press Photo: ezek voltak az év legjobb sajtófotói
Megszülettek az 58. World Press Photo eredményei. Válogatás a díjazottakból.
Fotók: háborús nyomor fenyeget az ukrajnai Horlivkában
Kétségbeejtő helyzetbe kerültek a kelet-ukrajnai Horlivka város lakói. Az ukrán katonák és az oroszbarát lázadók közötti összecsapásoknak nap mint nap ők isszák meg a levét. A légitámadások miatt a pincékben zsúfolódnak össze a menedéket kereső emberek, de a város kórházaiban is csak a folyosók padlóján vagy a pincében jut hely a betegek egy részének, köztük az idős, legyengült embereknek.
Már civil áldozatok is vannak az ukrán összecsapásokban – Nagyítás-fotógaléria
Nem szálljuk meg Ukrajnát – mondta az orosz védelmi miniszter április végén. Szergej Sojgu tájékoztatása szerint ''Oroszország kénytelen volt átfogó hadmozdulatokat végrehajtani az ukrán határ közelében, mert fennállt a veszélye annak, hogy Ukrajna katonai akciót indít civilek ellen. Amikor azonban az ukrán hatóságok kijelentették, hogy nem vetnek be reguláris katonai egységeket a fegyvertelen lakosság ellen, az orosz csapatok visszatértek laktanyájukba''. Később a korábbi tüntetések és zavargások után kisebb lövöldözések mellett helikopter is robbant Ukrajnában, gyakorivá váltak a túszejtések, oroszbarát aktivisták pedig rendőrkapitányságot és közigazgatás épületeket is elfoglaltak. Donyeckben szakadárok egyetlen lövés nélkül foglalták el a tévészékházat, ukrán csatornák sugárzása helyett orosz tévécsatornákat követeltek. Ljudmila Denyiszova, az ukrán szociálpolitikai miniszter közlése szerint május első hetéig több mint 7700 ember menekült a Krímből Ukrajna belső területeire amiatt, hogy Oroszország annektálta a félszigetet. Képes összeállításunkban az április eleje óta történteket foglaljuk össze.
A puskaropogás nélküli háború Ukrajnában – Nagyítás-fotógaléria
Hétfőre pattanásig feszült a helyzet, miután Putyin szombaton megkapta a felhatalmazást a parlamenttől, és gyakorlatilag elfoglalta Krímet. Ukrajnában eközben teljes harci készültségbe helyezték a katonaságot, behívták a tartalékosokat. Krímben egyre több orosz fegyverest lehetett látni. A Nyugat szörnyülködik, Obama és Merkel telefonon győzködték Putyint, a franciák halasztanák a szocsi G8-találkozót, a NATO pedig elítélő nyilatkozatot tett közzé. A szakértő szerint Moszkvának nincs vesztenivalója, mert ennél rosszabb híre már nem lehet. Kijevben hatalmas tömeg tüntetett Ukrajna függetlenségéért, Moszkvában és Szentpétervárott a háború melletti szimpátiatüntetéseket tartottak vasárnap.