szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Falanszter blog a legutóbbi bejegyzésében Hashima szigetét mutatja be, amely a XX. században ontotta magából a szenet, és a legsűrűbben lakott terület volt a világon, azonban mára szellemvárossá alakult át.

A Hashima sziget körüli szánbánya története a XIX. századra nyúlik vissza, amikor is Thomas Glover és Ivaszaki Jataró vállalkozónak köszönhetően megkezdődhetett a szénbányászat a szigeten. A bánya különlegessége az volt, hogy a szén a tengerfenék alatt volt megtalálható. A folyamatosan növekvő termelésnek köszönhetően a XIX. század végére a vállalkozásnak (melynek neve Mitsubishi volt) duplájára kellett növelnie a sziget nagyságát, így a századfordulót követő években folyamatos fejlesztésbe kezdtek a tulajdonosok. Ennek köszönhetően nyerte el a sziget a mai formáját, és innen kapta a "Csatahajó-sziget" elnevezést, mivel a sziget végein két nagy gyárkémény volt, és a nyílt tengerről messziről úgy nézett ki a sziget, mint egy nagy csatahajó.

Bár Tokió a mai napig tagadja, illetve csorbítja annak jelentőségét, hogy a két világháború között a Felkelő Nap országa kb. 50 ezer külföldi kényszermunkást "alkalmazott" volna ipari üzemeiben és bányáiban, visszaemlékezők szerint 1939 és 1945 között több mint 5000 koreai és kínai rabszolga dolgozott csak a hashimai bányában. A háború végéig 1300 kínai és koreai vesztette életét a hullám- és betonfalakkal övezett munkatáborban, főként betegségek, alultápláltság és kimerültség miatt. A rabok ekkor kezdték el a szigetet "a Pokol kapujának", vagy "a Pokol lépcsőházának" nevezni.

A 70-es években a bánya jelentősége csökkeni kezdett a kőolaj térhódítása miatt, így a sziget lakosai folyamatosan elhagyták a szigetvárost. A sziget a mai napig megőrízte a 70-es évek hangulatát, de a szigetre való illegális belépést börtönbüntetéssel fenyegeti az állam. De többen meglátták az üzleti lehetőséget, és ennek köszönhetően a sziget egy része látogatható - olvasható a Falanszter blogon. Kíváncsi a sziget teljes történetére? Látogasson el a blogra!

hvg.hu Napi merítés

Három luxuspalotát kapott Kim Dzsong Un

Január 8-án tartja 28. születésnapját Észak-Korea leendő ura, Kim Dzsong Un, a sokat betegeskedő Kim Dzsong Il államelnök legkisebb fia, aki most három luxuspalotát kapott apjától.

hvg.hu Napi merítés

Kínai gyarmata is volt az Osztrák-Magyar Monarchiának

16 évig volt Bécs és Budapest gyarmata Tiencsin belvárosának 108 hektáros területe. Bár a koncessziós zóna gazdaságilag semmit sem lendített a Monarchia gazdaságán, tény: magyar állampolgár volt az itt élő első kínai köztársasági elnök - olvasható a Falanszter blogon.

hvg.hu Napi merítés

Milyen lett volna a pesti Szabadság tér 1930-ban?

A fővárosi Szabadság teret a magyar városépítészet egyik legegységesebb arculatú terének mondják – tévesen. A park déli térfalát ugyanis sem 1905-ben, sem 1938-ban, sem 1996-ban, sem a 2010-es Budapest Szíve program keretén belül nem tudták a tér félköríves záródású északi részéhez építészetileg hozzáigazítani. De hogyan nézett ki a Szabadság tér az 1930-as tervek alapján? A Falanszter blog ennek járt utána.

A Fidesz pártcsaládra lelt az idén, de Orbánéknak nem osztottak lapot az EU-ban

A Fidesz pártcsaládra lelt az idén, de Orbánéknak nem osztottak lapot az EU-ban

Ha szerelmes akar lenni bárkibe, tegye ezt!

Ha szerelmes akar lenni bárkibe, tegye ezt!

Nagyszabású razzia volt egy gázai kórházban, több mint 240 terroristát fogott el az IDF

Nagyszabású razzia volt egy gázai kórházban, több mint 240 terroristát fogott el az IDF

Leukémiában szenved Basar Asszad elűzött szíriai diktátor felesége

Leukémiában szenved Basar Asszad elűzött szíriai diktátor felesége