szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amíg egy évvel ezelőtt még senki sem merte volna megkérdőjelezni a madárinfluenza romániai pusztításait, az utóbbi időben egyre többen teszik fel a kérdést, valóban, akkora méretű volt-e a járvány, hogy a mezőgazdasági tárca 40 millió eurónyi lejt kellett elköltsön a védekezésre, további 30 milliót megelőzésre, szükség volt-e több mint egy millió szárnyas elpusztítására.

Az ügy már csak azért is furcsa, mert az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hivatal (ANSVASA) honlapján, az elvégzett több százból, a mai napig mindössze hét laborvizsgálat eredménye olvasható, miközben hivatalosan 123 településen találtak H5N1-gyel fertőzött beteg álatokat, létesítettek karantént. A Ziua nevű országos napilap mai számában olvasható, hogy a szerkesztőség írásban kérte az ANSVSA-tól, mutassa meg a többi vizsgálati eredményt is, azok valóban pozitívak voltak-e, ám a hivatal megtagadta, mondván, a tavaly lemondott Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter az összest titkosította.

A helyzetet tovább homályosítja, hogy amikor 2006. április 28-án a feketehalmi (Brassó megye) farmon pusztulni kezdtek a pulykák, a megyei állategészségügy megállapította, az állatok megfulladtak. Május 13-án azonban Bukarestből átirat érkezett, hogy a pulykák H5N1 vírusban pusztultak el, és a farm tulajdonosai ezért ásták el a szárnyasokat, néhányukat 20 napra le is tartóztatták. Egyikük, Florin Macovei a mai napig pereskedik a román állammal, és kártérítést követel, mert szerinte nem volt bizonyított a madárinfluenza jelenléte.

A Ziua figyelmeztet, hogy a mesterségesen keltett hisztéria leple alatt pályáztatás nélkül, addig ismeretlen cégecskéket bíztak meg a későbbi fertőtlenítéssel, oltásokkal, amelyek hatástalan „vízzel” spriccelték a gépkocsikat az utakon. A lap szerint, mellettük azok a cégek is kaszáltak, amelyek vámmentesen hozhattak be az Egyesült Államokból több ezer tonna csirkecombot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Áttörés a madárinfluenza elleni harcban?

Az influenza elleni oltóanyagot ötven éven keresztül tojások segítségével termelték, de az amerikai kormányzat most új irányelvet fogadott el, hogy felgyorsítsa egy újfajta, modern eljárás kifejlesztését, amelynek lényege, hogy a védőoltást tojás helyett sejtekből állítják elő - adta hírül az AP hírügynökség.

hvg.hu Plázs

Kiderült, miért terjed emberre a madárinfluenza

A Nature folyóirat legújabb számában egy kutatócsoport arról számolt be, hogy három, madárinfluenzában megbetegedett személyből sikerült olyan H5N1-vírusokat izolálni, amelyek képesek mind madár-típusú, mind humán-típusú víruskötő-helyekhez kapcsolódni.

MTI Társadalom

Madárinfluenza-tüntetés lesz Pesten

A madárinfluenza miatt kárt szenvedett Bács-Kiskun megyei állattartók és termelők demonstrációt tartanak kedden, a budapesti Képviselői Irodaház közelében.