szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg a hipochondriások a súlyos betegségektől rettegve értelmezik félre testük jelzésit, addig a Münchausen szindrómában szenvedők tudatosan szimulálnak valamilyen fizikai rendellenességet, betegséget, amellyel kórházról-kórházra járnak, vizsgálatokon, kezeléseken, nem ritkán műtéteken esnek át.

Tudatában vannak a csalásnak, motivációjuk és figyelemfelkeltésre irányuló vágyuk azonban tudatalatti eredetű. Az „átruházott” Münchausen a betegség bizarr változata, amelynél a szülő gyermekét használja fel arra, hogy a figyelem középpontjába kerülhessen. Olyan tüneteket diagnosztizál gyermekénél, amely másoknak fel sem tűnik, és nem tud megnyugodni addig, amíg az orvos fel nem fedezi gyermeke vélt betegségét, ezért nem ritka, hogy felesleges vizsgálatokra hurcolja, meghamisítja orvosi leleteit, vagy maga okoz sérüléseket neki.

A hipochondriázis kialakulásához bizonyos személyiségjegyek, mint például a félénkség, zárkózottság önértékelési zavarok, szorongásra való hajlam is hozzájárulhatnak, de a betegség gyakran jár együtt nárcisztikus vagy kényszeres személyiségvonásokkal is (egocentrizmus, túlérzékenység a kritikára, állandó elismerési vágy, illetve makacsság, sértődékenység, kicsinyesség).
 
A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Egyre több a képzelt beteg

Az internet terjedésével egyre nő a képzelt betegek és a fóbiákkal küzdők száma - ez derült ki mintegy mellékesen egy felmérésből, amelyet egészen más célból végeztek.