szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Tudósok szerint megvan a válasz arra, miért képes valaki úgy aludni, mint a bunda akkor is, ha óriási hangzavarban kell ezt tennie, míg mások a legkisebb zajra is felriadnak. A titok nyitja az agyunkban található.

Jeffrey Ellenbogen, a Massachusets-i Általános Kórház alváslaboratóriumának vezetője és kollégái arra keresték a választ, vajon miért képesek egyesek akár zajos környezetben is aludni, míg másoknak egy csendes hálószobában sem jön álom a szemükre.

A jelenség hátterében, mint kiderült az alvás közbeni agyműködés ritmusa állhat. A kutatók eredményei egyelőre nem vezetnek közvetlenül új, alvászavarokra kidolgozható terápiás módszerekhez, de a szakemberek szerint nagyon sokat jelent a jövőben megjelenő megoldásokat tekintve az a tény, hogy ismert az alvás minőségét befolyásoló agytevékenység.

Ellenbogenék szerint az úgynevezett alvási-orsókkal – rövid, gyors ritmusú agyműködési szakaszok az alvás során – áll összefüggésben, ki, mennyire érzékeny az alvás során hallott zajokra, vagyis, felébred-e a neszekre, zörejekre, vagy nyugodtan alszik tovább. Az alvási-orsókat a thalamusz nevű agyterület hozza létre, amely egyébként a külső ingerek továbbításáért felel.

Elméletileg az alvási-szakaszok épp azt a célt szolgálják, hogy alvás során az érzékszervek által felfogott jelek, mint, például a hangos zaj, ne zavarja meg az alvást. A kutatók egészséges felnőtteket vizsgálva arra jutottak, hogy azok aludtak mélyebben, illetve voltak kevésbé érzékenyek az éjszakai hangos zajokkal szemben, akiknek gyakoribbak voltak az alvási-szakaszok periódusai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Jótékonyan hat az alvás a színlátásra

Reggel még valósághűen látjuk a színeket, az ébrenléti idő időtartamával azonban változik az érzékelésük - erre a következtetésre jutottak a Houstoni Egyetem kutatói. Először sikerült bebizonyítaniuk, hogy az alvás hatással van a környezet észlelésére.

MTI Plázs

Hét óra az optimális alvási idő

A napi hét óránál kevesebbet vagy többet alvó embereknél egyaránt növekszik a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának kockázata - tették közzé megállapításukat amerikai kutatók vasárnap.

Medipress Plázs

Alvászavar: a magyarok rémálma

Fáradtság, ingerlékenység és feszültség – ezek az álmatlanság következményei. Hosszútávon pedig agyi károsodáshoz vezethet az alváshiányos életmód. Szakember segítségével azonban megelőzhetőek a szövődmények.

hvg.hu Plázs

8 tipp a nyugodt, pihentető alváshoz

Az alvás elemi igényünk, naponta felfrissíti, regenerálja szervezetünket, testünket megújítja. A nyugodt éjszakai pihenés mindannyiunk életében fontos tényező, de mit tehetünk annak érdekében, hogy ez megvalósuljon, és reggel kipihenten, frissen ébredjünk?