szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A hőhullámok, melyek a változókor (szakszóval menopauza) szokványos kísérői, átlagosan egy évtizednél is tovább tartanak, mely a korábban becsült időtartam duplája – olvasható az Obstetrics and Gynecology hasábjain.

Ellen Freeman és a Pennsylvania Állami Egyetem munkatársai megállapították, hogy a hőhullámok gyakran korábban kezdődnek, mint azt eddig gondolták – menopauza előtt, vagy annak korai fázisában. A vizsgálat során mintegy 400, harmincas és negyvenes éveikben járó hölgyet tanulmányoztak 1995-től kezdődően. Az ezt követő 13 évben a hölgyeket évente kikérdezték egészségi állapotukat illetően, amely a menopauzára utaló tüneteket is magában foglalta. A vizsgált időszakban csupán mintegy 55 hölgynél nem jelentkeztek hőhullámok, míg 90 enyhe, 259 közepes, vagy annál erősebb hőhullámot élt át.

Az elemzés szerint átlagosan a hőhullámok mintegy 11 és fél évig jelentkeztek, a közepes, illetve annál erősebb esetek jelentkezése körülbelül 10 évre tehető. Általában több ideig tartott ez az időszak, amennyiben a hölgynek már fiatalabb korában volt ilyen jellegű élménye. A feketéknél és a normál testsúlyúaknál inkább a közepes, és annál erősebb hullámok voltak jellemzőek, szemben a fehér bőrű csoporttal és az elhízottakkal.

A tanulmány jelentősége, hogy kimutatta, az érintett időszak jóval tovább tart, mint az eddig vélt 4-5 év. A szakértők új, biztonságosabb, és hatásosabb módszereket sürgetnek a probléma megoldására. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A változókor oka a nagymamaság

A nagyobb élettartamú élőlények közül csupán három fajnál fordul elő menopauza: az embernél, a rövidszárnyú gömbölyűfejű delfinnél valamint a kardszárnyú delfineknél. Brit kutatóknak most sikerült kideríteniük, miért.