szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy brit nőgyógyász szerint 1-3 nap mensturációs szabadságot kellene adni azoknak a nőknek, akiknek fájdalommal jár a menzesz.

Nem ördögtől való az ötlet, Ázsiában már majd' egy évszázada létezik a menstruációs szabadság intézménye, ami most egy brit nőgyógyász ajánlásában szerepel. Gedis Grudzinskas szerint az európai nőknek is engedélyezni kellene, hogy a menstruáció napjai alatt, fájdalmaiktól függően 1-3 nap szabadnapot kivegyenek, és ezek a napok a rendes szabadságon felül járjon nekik. A híres professzor a Cambridge Egyetem  "Festival of Ideas" eseményén rukkolt elő az ötlettel, szerinte ez nem csupán könnyebbséget jelentene a havonta komoly fizikai fájdalommal küszködőknek, hanem motiválná is a őket, a kedvezdmény miatt többet akarnának és tudnának teljesíteni a fájdalommentes napokon.

null

A Daily Mail cikke szerint Japánban 1947-ben törvénybe is foglalták, de az 1920-as évektől már szokás volt, hogy a nők a menstruációjuk alatt otthon maradjanak, de Indonéziában és Tajvanon is van erre szabály, utóbbi országban például egész évre értendő a három napos kedvezdmény, amit a 30 napos fizetett betegszabadságon felül számítanak. Indonéziában havi két napot szabadna törvény szerint kivennie a menstruációs görcsöktől szenvedő nőknek, de ezt a lehetőséget sok munkaadó ignorálja. Ahol nem, ott viszont a munkaadók fejére nőtt a havi baj: az egyik vállalatnál nők ugyanis egyszerre vették ki a menstruációs szabadságot, amit annak a pszichológiai-fiziológiai jelenségnek is be lehet tudni, hogy az egy környezetben élő, dolgozó nőknek egy idő után "egymásra hangolódik" a ciklusa. Az indonéz vállalat pozitív forszírozással oldotta meg a dolgot: annak a nőnek, aki menstruációja ellenére mégis dolgozik, bónuszt ajánlanak. A motiváció hatására a görcsök már nem is annyira bántotta a nőket és hirtelen mindenki munkába állt. 

Kanadában is napirenden van az ötlet, a legnagyobb gond vele, hogy ütközik az egyenjogúsági törekvésekkel. Az is félő, hogy ha bevezetnék, az óhatatlanul arra sarkallná a munkaadókat, hogy inkább férfi munkaerőt alkalmazzanak. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!