Suzanne Vega hat év után új albummal áll elő. A New York-i művésznő a Beauty & Crime-mal visszatér az akusztikusabb hangzáshoz, dalszövegek helyett pedig ismét nosztalgikus, szeretetteli verseket ír.
Ha valaki nem tudná, Suzanne Vega az a vörös hajú lány, aki kezében egy akusztikus gitárral időnként feltűnik minálunk, és kicsit tétova hangon szomorú történeteket énekel. (Jobban belegondolva az ember persze rájön, hogy az a lány, aki Luka-ról, a kékre vert kisfiúról énekelt, nos, az nyolcvanhétben volt.)
Aztán övé az a bizonyos énekhang, ami segített Karlheinz Brandenburgnak tökéletesíteni az mp3 kódolást – emiatt néhányan csak úgy ismerik: az mp3 anyja. David Bowie offline szereplését leszámítva, amit a Nomad Soul nevű videojátékban követett el, Suzanne volt a világon az első mainstream előadó, aki virtuálisan adott koncertet, a manapság oly népszerű Second Life nevű online játékban. S mindezen technológiai allűrök ellenére a ma már 48 éves anya még mindig gitárral a kezében nyomja, és a számítógépek uralta világ közepén csakis emberi dolgokról énekel.
A Beauty & Crime kissé film noir-hangulatú, szomorkás album, egy idősödő ember szeretetéről, fájdalmáról, félelmeiről szól. A dalok szereplői között megtalálhatjuk Tim Vegát, Suzanne öt évvel ezelőtt elhunyt öccsét. Tim legjobb barátját, Zephyrt, a graffiti-művészt. Az Elvált nők klubja íróját, Olivia Goldsmith-t, aki soha nem ébredt fel egy plasztikai műtétből. Suzanne unokatestvérének a férjét, aki rendőrként vett részt a 9/11-es katasztrófa utáni mentésben. És nem utolsósorban Ava Gardnert és Frank Sinatra-t, akik – Ava egyik híres kijelentése szerint – az ágyban sosem veszekedtek: a vita mindig a bidé felé vezető úton kezdődött.
Suzanne Vega új albuma a múlt hónapban jelent meg, ennek kapcsán jelenleg Európában koncertezik, de Magyarországot ezúttal sajnos nem érinti.
Zsolnai Feri