39 feleség, 94 gyerek és 33 unoka, mindez egyetlen férfira. Ziona Chana tizenhét évesen vette el első feleségét – és később még 38 másikat. A 100 szobás házban, amelyben a férfi kiterjedt családjával él, egyedül a ház urának van saját hálószobája, asszonyai pedig körforgásszerűen töltik a családfővel az éjszakát. Ziona Chana saját keresztény vallási szektájának, a Ziona Ka Pa-nak a feje, amelyet 1942-ben apja alapított, és amely lehetővé teszi számára, hogy annyi feleséget tartson, amennyit akar. A szektának mindössze 400 család a tagja, és a világtól elszigetelve élnek, Baktawng faluban, az indiai Mizoramban.
Októberben képekben mutattuk be a nagycsaládos Chanáékeat, most a Süddeutsche Zeitung magazinjának adott interjúból részletek is kiderülnek az életükből. Például, hogy a férfi úgy gondol saját többnejűségére, mint egy feladatra, aminek során minél több asszonynak segít azzal, hogy eltartja őket. Bár Chana nem gazdag, elegendő pénze van népes családja etetésére, ami a cikk szerint nem kis feladat: egyetlen vacsorához rendszerint 30 tyúkra, 65 kg burgonyára és 110 kg rizsre van szükségük.
Napi öt új feleség a rekordja
A most 67 éves férfi saját bevallása szerint élete legszebb időszakában akár napi öt feleséget is hozott a házhoz, mára visszavett egy kicsit a tempóból, de úgy véli, ha Isten úgy akarja majd, újra házasodni fog. A Daily Mail korábbi cikke szerint az sem kizárt, hogy az indiai férfi egészen az Egyesült Államokig utazik, hogy kiválassza negyvenedik feleségét.
Chana büszke arra, hogy mind a 94 gyermekének a nevét meg tudja mondani, igaz, születési sorrendjükben nem teljesen biztos; legfiatalabb lánya, Hnamhlunengi egyébként alig egy éves.
A férfi szerint a családi béke titka az, hogy pontos szabályok szerint élnek, és kapcsolatuk a kölcsönös tiszteleten és szereteten alapul. Amennyiben például egyik fiatal feleségével kívánja tölteni az éjszakát, ezt a legidősebb asszonyával közli először, aki kikéri a fiatalabb nő beleegyezését. Chana a visszautasítást is tiszteletben tartja, de állítása szerint ez nem jellemző, az pedig, hogy egyedül töltse az éjszakát, sosem fordul elő.
A házimunkát is pontosan felosztják egymás között, míg az asszonyok főznek, a lányok a mosásban és a takarításban segítik a háztartást, a fiúk pedig apjuk mezőgazdaságában dolgoznak, ezzel megtermelve maguknak a nem csekély napi betevőt. A család emellett bútorokkal kereskedik és az idősebb, már dolgozó fiúk is hozzájárulnak a közös kasszához; a szektához tartozó többi család pedig adományokkal segíti a vallási vezetőt és népes famíliáját.
OAN