Öt magyar érem és két kvóta a kajak-kenu-Eb-n

Benedek Dalma, illetve Medveczky Erika és Faldum Bereniké aranyérmet szerzett a milánói olimpiai kvalifikációs kajak-kenu Európa-bajnokság ezres versenyein. Kucsera Gábor élete első felnőtt egyes világversenyén meglepetésre második lett, ahogyan női meg a férfi négyes is ötszáz méteren. A kenucsapat nem szerzett érrmet, de két újabb olimpiai kvótát viszont igen.

  • MTI MTI
Öt magyar érem és két kvóta a kajak-kenu-Eb-n

Tanácstalanság a négyes befutója után.
Igen második
© MTI - Kovács Tamás
Az időjárás nem volt kegyes a résztvevőkhöz és a nézőkhöz, szakadó eső fogadta az Idroscalo szabadidőparkba kilátogatókat, a szurkolók esőkabátokkal és esernyőkkel felszerelkezve foglalták el helyüket a lelátón. A rajtra aztán alábbhagyott és már csak szemerkélt az égi áldás. 

A kajakos Benedek Dalma meggyőző előfutam-győzelemmel került a döntőbe, ahol 2006 Eb- és vb-győzteseként egyértelműen a favoritok közé tartozott. Az 5-ös pályán induló magyar lapátforgató egy-egy finn, fehérorosz, orosz, szerb, német, olasz, spanyol és izraeli riválissal került szembe, az előcsatározások alapján a szerb színekben versenyző Antonija Nadjra kellett leginkább figyelnie. A verseny aztán igazolta is a várakozásokat, a két kajakos már 250-nél elszakadt a mezőnytől és féltávig különcsatát vívott egymással, az élen Benedek haladt. A második ötszázon aztán a magyar klasszis faképnél hagyta riválisát és elképesztő tempóban haladt a cél felé, ahova mintegy három hajóhossz előnnyel, senkitől sem zavartatva, elsőként érkezett be.
 
A kenusoknál a világbajnok Vajda abban a reményben szállt vízre, hogy megvédi tavaly, Pontevedrában kiharcolt címét. Spanyolországban is "göröngyös" volt az útja a fináléig, hiszen az előfutamból nem tudott egyből továbbjutni és csakúgy, mint Milánóban, középfutamoznia kellett. "Remélem, a vége ugyanaz lesz, mint tavaly" - tréfálkozott. A fináléban óvatosan kezdett, 250-nél még csak az ötödik, majd 500-nál a harmadik volt. A mezőnyt a német Sebastian Brendel vezette, őt a francia Mathieu Goubel követte. Vajda 750-ig tartotta pozícióját, ekkor azonban úgy tűnt, elkészült az erejével, mert egyre inkább visszaesett, elmaradt a tőle megszokott remek hajrá, a többiek sorra megelőzték és végül csupán nyolcadikként zárt. A számot az a Goubel nyerte, aki az előfutamban is megverte a magyart.

Az elmúlt években párosban jeleskedő, egyesben legutóbb négy éve versenyző Kucsera a papírforma alapján nem tartozott az éremesélyesek közé, hiszen a férfi kajakosok fináléjában ott volt többek között a svédek klasszisa, Markus Oscarsson, a britek ásza, Tim Brabants és a németek reménysége, Max Hoff is. A magyar versenyző az Eb elején még allergiával küszködött, szombatra azonban - köszönhetően a néhány fokkal hűvösebb hőmérsékletnek és az esőnek - már jobban érezte magát. Előzetesen annak is örült, hogy a 9-es, "surranópályára" kapott besorolást, mert mint mondta, ez aránylag szélvédett. A táv eleje a britnek sikerült a legjobban, őt a német, majd a magyar követte. Kucsera a finisre beleerősített, egyre jobban megközelítette Brabantset, akit azonban végül nem sikerült befognia, de minimális hátránnyal így is ezüstérmesként haladt át a célvonalon, ez egyértelműen sikerként könyvelhető el.

A pénteki 500 m-es középfutamos kudarc után, amikor három egység is elvesztette esélyét a kvótaszerzésre, a magyarok férfi vonalon már csak két számban, a C-2 és a K-2 ezer méterben bízhattak a pekingi kvótaszerzést illetően.

Előbbiben a Sáfrán-testvérek, Mátyás és Mihály - akik előfutamgyőzelemmel megspórolták maguknak a középfutamot, és egyből a döntőbe kerültek - célozták meg a három, még kiadó helyet. A finálé mezőnyéből korábban három hajó - a lengyelek, a fehéroroszok és a románok - már bebiztosították országuknak a pekingi indulási jogot, így tudni lehetett, hogy akár egy hatodik hely is kvótát érhet a magyaroknak. Végül ötödikként értek célba, és előttük csak két olyan kettős végzett, akinek már kvótája, így - hosszas számolgatás után - kiderült, hogy sikerült kiharcolniuk az újabb két kenus pekingi indulási jogot. A játékokon így öt magyar képviselheti a szakágat.
 
A kajakosoknál már kicsit bonyolultabb volt a helyzet, itt ugyanis egyrészt csupán két egységnek osztottak kvótát, másrészt a résztvevők között volt olyan hajó (három is), amelynek már mindkét tagja szerzett kvalifikációt és akadt olyan is (kettő), amelynek csak az egyik tagja - egy versenyző ugyanis csak egy kvótát gyűjthet. A fiatal Tóth Dávid, Paumann Dániel duó kvótáért szállt harcba, de végül nem sikerült számukra a bravúr, csak nyolcadikként zártak, s ez nem ért indulási jogot.
 
Medveczky Erika és Faldum Bereniké. Új bajnokok
© MTI - Kovács Tamás
A női ezres kajakpárosoknál, ahol a kevés, mindössze nyolc nevező miatt nem rendeztek előcsatározásokat, Medveczky Erika és a maratoni specialista Faldum Bereniké szállt vízre magyar részről. A kettős remek taktikát választott, hiszen 700 méterig a lengyelek mögött haladt, ekkor azonban robbantott, és simán elhúzott a rivális hajó mellett. A hátralévő métereken egyre csak növelték előnyüket a magyarok, akik végül magabiztos győzelmet arattak, s elégedettségüknek egy hatalmas csatakiáltással adtak hangot a célban. Utóbbi szám nem szerepel az ötkarikás játékok műsorán.

A Paksy Tímea, Kozák Danuta, Benedek Dalma, Fazekas Krisztina összeállítású női kajaknégyes ezüstérmet szerzett az olimpiai távnak számító 500 m-en. Győzött a német négyes. Második lett a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor, Benkő Zoltán, Kadler Viktor összeállítású férfi kajaknégyes is a nem olimpiai távnak számító 500 m-en. A versenyt szoros befutóval a szlovákok nyerték.
Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.