szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Himalája lábánál fekvő észak-indiai otthonában vasárnap elhunyt Sir Edmund Hillary expedíciójának legfiatalabb tagja, Navang Gombu serpa. Hetvenkilenc éves volt.

Gombu rövid betegség után hunyt el Dardzsilingben, barátai és családtagjai körében - mondta el fia, Kurszung Phindzso Gombu. Sir Edmund Hillary új-zélandi hegymászó 1953-ban Tenzing Norgay serpával közösen a világon elsőként jutott fel a 8848 méter magas Mount Everest csúcsára. Gombu alig 21 éves volt, amikor csatlakozott nagybátyjához, Tenzing Norgayhoz és Hillaryhoz, de csak tíz évvel később jutott fel a csúcsra egy amerikai expedícióval.

Gombu volt az első serpa, aki kétszer is megmászta a világ legmagasabb hegycsúcsát, s egyike volt a Hótigrisek néven ismert kelet-tibeti és nepáli serpák csoportjának.

Gombu 1963-ban a Jim Whittaker amerikai hegymászó vezette expedícióval mászta meg elsőször a Csomolungmát, és az expedíció tagjaival együtt meghívást kapott a Fehér Házba, ahol hagyományos fehér sállal övezte John F. Kennedy elnök nyakát.

A serpa két évvel később tovább növelte hírnevét, amikor másodszor is feljutott a csúcsra, ezúttal egy indiai csoportot vezetve. Tucatnyi új útvonal feltárásában is részt vett, segített a térség megnyitásában a rendkívül nehéz terepet kedvelő turisták számára.

Gombu Tibetben született, családjával még fiatalkorában Nepálba emigrált, majd végül Dardzsilingben telepedett le. 1954-től dolgozott a Hegymászó Intézet oktatójaként, majd nagybátyja visszavonulásától az intézet egyik igazgatójaként. Teljesítményét számos indiai és nemzetközi kitüntetéssel ismerték el. II. Erzsébet brit uralkodó a Koronázási Érmet, az Amerikai Nemzeti Földrajzi Társaság pedig a Hubbard Érmet adományozta neki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!