Tiszai Balázs

Ömlenek a kormány megrendelései, miközben adózni már nem is kell: így robbantotta 600 milliárd dolláros emberré Elon Muskot a SpaceX

Már 800 milliárd dollárt ér a világ leggazdagabb emberének magán-űrcége, de a jövő évre esedékes tőzsdére lépést már 1500 milliárdos értékeléssel célozzák. A SpaceX űrbéli adatközpontot és holdbázist is akar építeni, de előtte az egész bolygót lefednék térerővel. Közben óriási veszteséget halmoztak fel, de épp ez ad nekik felmentést az adózás alól.


Orbán Viktor a jelek szerint szinte teljesen üres kézzel tért haza a bombasztikus sikerként tálalt amerikai útjáról

Marco Rubio külügyminiszer után maga Donald Trump is nyilvánosan mondott ellent a miniszterelnök a washingtoni látogatásáról tett legfontosabb állításainak: nincs is pénzügyi védőpajzs, és úgy néz ki, csak egy évre szól az „időkorlátmentes” szankciófelmentés. Orbánnak óriási közösségi médiás tarolást hozott a különgépes út, de a konkrétumok helyett azóta is csak a kérdőjelek sokasodnak.


Trump vagdalkozása téphette szét a Bitcoint, de meddig szakad még?

Az amerikai elnök nyári intézkedései nyomán a kriptózás bebocsátást nyert a „komolyan vett” kereskedési műfajok közé. Aztán Trump októberben mondott valamit, amitől hirtelen mindenki szabadulni kezdett a digitális devizáitól. A mészárlás novemberben pörgött fel, az árfolyam azóta is szakad, sokan már új kriptotelet kiáltanak – de van, aki szerint innen már csak felfelé vezet az út.




Ki hogyan fújja az AI-lufit? Mi várható, ha valóban kidurran?

Maroknyi techcég dollárszázmilliárdokat dobál egymásnak, ömlik a befektetői pénz a mesterséges intelligenciába, miközben a megtérülés minimális. A piacduzzasztás közepette a technológia egyelőre nem tudja azt, amire elsődlegesen szánják, és egyre erősebb párhuzamok látszanak a dotkomlufival.


A technokrata láncfűrész felemelkedése és bukása: így építették fel, majd sorvasztották el Elon Musk mindent szétverő csapatát, a DOGE-t

A Trump-kabinet Kormányzati Hatékonyságért Felelős Hivatala sztárprojektként indult, aztán teljes csendben múlt ki, jóval tervezett idejének lejárta előtt. De legalább egyből az eszetlen rombolás szimbólumává vált – és mint kiderült, jóval kevesebb összeget spórolt meg az amerikai kormánynak, mint amit lejelentett. Közben közvetlenül százezrek életét keserítette meg, közvetve pedig milliók szenvedését fokozta a világ legszegényebb szegleteiben.




Így jött össze a giga választási osztogatás, ami pár óra alatt 180 fokos fordulatba pörgette Nagy Mártont

Tankönyvi hátraarcot vágott Nagy Márton, a mutatványa pedig mindennél jobban jelezte, hogy a magyar gazdaság és költségvetés kilátásai sokkal rosszabbak az eddig közölteknél, jelentős részben azért, mert a kormány giga választási osztogatására egyszerűen nincs meg a fedezet. Ezt persze szakértők eddig is sejtették, csak most már, a nemzetgazdasági miniszteren keresztül, ezt maga a kormány is nyíltan beismerte.





Mi ez az üzem, ami kigyulladt a Mol finomítójában?

Az AV-3-as egységben történik az olajfinomítás első, legfontosabb lépése, így a kiesését komolyan megérzi majd a Dunai Finomító. A hazai üzemanyag-ellátás szempontjából jó hír, hogy ezen kívül működik még két ilyen üzem is Százhalombattán, az export viszont komolyan megszenvedheti a tűzesetet, különösen egyik szomszédunk kerülhet bajba.


Trump elkezdte a saját képére gyúrni az amerikai tőzsdét is

Az elnök el akarja töröltetni a Wall Street-i cégek negyedéves jelentési kötelezettségét, mert az szerinte visszafogja a teljesítményt. Meg is találta, és ki is nevezte a tőzsdefelügyelet élére azt az embert, aki ezt véghezviszi. Felsejlik, hogy ez az egész egy mélyebb stratégia része, melynek célja a vezérigazgatók további erősítése, és a kellemetlenkedő kisbefektetők elhallgattatása.



Három és fél év vérontás után most kezd el az oroszok pénztárcájába vágni Putyin ukrajnai inváziója

A kezdeti szankciós gödörből az orosz gazdaság a komoly átszervezéseknek és cselezéseknek köszönhetően megerősödve jött ki, így Putyin legfőbb hazai célja is mindvégig teljesült: a lakosság jól élt, a háború támogatottsága így nem ingott meg. A kocka most van fordulóban: a gazdaság lassul, az infláció magas, az oroszokat Ukrajnánál most már sokkal jobban aggasztják a közértben az árak. Putyin kemény intézkedésekkel készül felpolcolni a megingott költségvetést, durván megsarcol rengeteg kisvállalkozást, luxiadót fontolgat, és úgy néz ki, hatósági árat vezet be az alapvető élelmiszerekre.



Míg a BYD megérkezik, a kínai autóipari lufi akkorát durranhat, hogy a gyártók nagy része egyszerűen elhullik

Míg az EU az olcsó elektromos autóik dömpingjétől retteg, addig a kormányzati támogatással világverővé izmosított kínai EV-gyártás odahaza nagyon veszélyes terepre tévedt. Az óriási túltermelés olyan szintű árversenybe hajszolta a gyártókat, hogy azt már a legerősebb társaságok, köztük a Szegeden gyárat építő BYD teljesítménye is megérzi, miközben különféle cégek nullkilométeres autói évek óta tucatjával gyűjtik a port mindenféle lerakatokban. Az egyre súlyosabb anomáliák miatt már Hszi Csin-ping is megszólalt, de ez az eset, amikor érdemben ő se tud mit tenni.


Ilyen, amikor Trump egyik választási ígérete frontálisan karambolozik a másikkal

A Hyundai-LG georgiai üzemében tartott razzia rámutatott az amerikai kormány gazdaságpolitikájának egyik nagy ellentmondására: úgy akarnak külföldi cégeket helyi gyárak építésére kényszeríteni, hogy a tömeges kitoloncolások miatt már nincs, aki felépítse azokat. A bevándorlók kitelepítésével az amerikai melósnak nem lett jobb, márpedig a razziák csak fokozódni fognak, miután Trump pénzlavina alá temette az USA Bevándorlási és Vámügyi Hivatalát.