szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban újult erővel tört ki a vita az élővilág evolúciós fejlődéstörténete és az isteni teremtés szószólói között.

Charles Darwin alapműve, A fajok eredete (1859) már születésekor hatalmas vihart kavart, s még megjelenése után hat évtizeddel, a XX. század első negyedének a végén is bírósági kereset tárgya lett a Tennessee állambeli Daytonban. Az úgynevezett majomper végén a bíró elmarasztalta azt a tanárt, aki Darwin törzsfejlődési és kiválasztódási elveit ismertette diákjaival - ennek dacára a tudomány hívei kerekedtek felül: Amerikában is egyre inkább elfogadottá vált az evolúció elmélete.

Európában ma már elenyésző kisebbséget alkot az angol tudós tanait kétségbe vonók vagy tagadók tábora - nem így az Egyesült Államokban. A nagy víz túlsó partján főként az utóbbi években erősödött a Darwin előtti nézeteket vallók hangja. Igaz, ma már nem a God’s design (Isten alkotása), hanem az intelligent design (intelligens tervezés) jelszót írják zászlajukra.

A vallási fundamentalizmus terjedésének jeleként e hónap elején "elesett" Kansas: ez a szövetségi állam volt az utolsó, ahol a középiskolák tantervében és oktatási elvei között még nem szerepelt az intelligent design tanítása. Ez utóbbi szószólói azt hirdetik, hogy a természet és a világegyetem túlságosan összetett és bonyolult, semhogy magasabb rendű intelligencia nélkül jöhetett volna létre. Ezért az evolúciós tanok mellett szükség van arra, hogy az ifjúság alternatív magyarázatot is kapjon a világ teremtésére, a földi élet kialakulására - hirdeti például a seattle-i székhelyű Discovery Institute, az intelligens tervezés propagálásának egyik fő támogatója.

A fundamentalizmus amerikai előretöréséről tanúskodnak az Amerikai Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (AAAS) elnökségi tagjának szavai. Alan Leshner az Európai Unió II. Kutatási Konferenciáján Brüsszelben tartott előadásában rámutatott: az Egyesült Államokban oktató középiskolai tanárok 30 százalékára nehezedik nyomás a szülők részéről annak érdekében, hogy a tananyagból hagyják el a darwini evolúciót, és a helyére vegyék be az intelligens tervezés oktatását.

Így aztán nem meglepő, hogy friss fölmérés szerint az Egyesült Államokban a megkérdezettek fele nem hisz az evolúcióban, a világegyetem és a földi élet materialista szemléletű magyarázatában. Persze ennek a hívei sem tétlenkednek. A Campaign to Defend the Constitution (Alkotmányvédő Kampány) elnevezésű szervezet november közepén bejelentette: 200 ezer dollárt áldoz olyan internetes hadjáratra, amellyel vissza akarja verni a vallásos jobboldal által az amerikai demokrácia ellen intézett fenyegetést. Ezek "szektás vallási nézetek, amelyeknek hirdetői az alkotmány alapjait támadják" - jelentette ki Jack Krebs, a tudományt pártoló kansasi polgárok egyesületének alelnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szellem

Tahók és kiscserkészek

A gazdaságban, a közlekedésben és sok más emberi játszmában a kisebbség önzésére éppúgy szükség van, mint a többség kölcsönösségen alapuló együttműködésére - állítja egy friss amerikai kutatás, amely szerint mindkét stratégia az emberré válás során rögzült bennünk.

Világ

Darwin evolúciós elmélete visszatért a szerb iskolákba

Engedve a közvélemény nyomásának, a szerb oktatási minisztérium csütörtökön ismét kötelező tananyaggá tette az általános iskolában Darwin evolúciós elméletét, amelyet vallási meggyőződésből, önkényesen iktatott ki a tananyagból a tárca vezetője.

Szellem

Tanfelügyelők

Az egykori úgynevezett majomperhez hasonlóan ismét bíróság tárgyalja Amerikában az evolúciós elmélet oktathatóságát. Miközben az élőlények sokszínűségében sokan tudatos tervezettséget látnak, a darwini tan az élet- és társadalomtudományok mindegyikét áthatja.

Szellem

Bogaras ötletek

A sok millió évenként bekövetkező nagy pusztulások rémképét idézte fel egy nemrég észlelt aszteroida. Szerény vigasz lenne, hogy bizonyos állatfajok ezt a katasztrófát is túlélhetnék - akárcsak az eddigieket. Szívósságuk alapos magyarázatával továbbra is adósa tudomány.

Szellem

Darwin a zsebben

A tőke néha ugyanúgy a darwini szabályok szerint viselkedik, mint a biológiai gének - legalábbis ezt állítja újabban a pszichológiával, játék- és megismeréselméletekkel foglalkozó Mérő László matematikus és tudományosbestseller-szerző.