szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A 2005-ös év egy másodperccel hosszabb lesz, hogy kiegyenlítsék az univerzális időszámítás és a szoláris nap, azaz a Nap látszólagos mozgásán alapuló naptár közötti eltérést.

Ezt a portugál asztronómiai obszervatórium professzora, Rui Agostinho közölte. Hozzátette, hogy a szoláris nap alapvető időegysége a nap, amelyet a Nap látszólagos deleléséhez viszonyítanak.

Az egy másodpercet a Föld mozgását figyelő nemzetközi szolgálat, amelynek központja Párizsban van, adja hozzá a hivatalos naptárhoz. Szakemberek az univerzális időt atomórákkal mérik. Mivel a Föld mozgása nem egyenletes, befolyásolja a szél, valamint a Hold és a Nap hatása, a kétfajta időmérést – az univerzális időt és a szoláris napot – néha ki kell egyenlíteni. Legutóbb 1999-ben adtak hozzá az évhez egy másodpercet. Ezt az időkorrekciót 1972-ben kezdték el alkalmazni, s akkor egyszerre 22 másodpercet adtak hozzá ahhoz az évhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A kínai kormány korlátozza az online játékidőt

Pekingben bemutattak egy új rendszert, amely elejét veszi, hogy az egyes játékosok túl sok időt töltsenek az internetes szerepjátékokkal. A kormány három órában maximálta az egy huzamban lejátszható időt. A szabályozásnak az összes, az országban elérhető játékszolgáltató alá kell, hogy vesse magát.

Háló

Időutazás

Az az utazó tárlat, amelyet az önálló kiállítóhely nélkül működő Műszaki Múzeum állított össze, csemege az ősszámítógépek rajongóinak. A régi gépek gyűjtésében sajátos szimbiózisban működik együtt az amatőr gyűjtői kör és a profi muzeológia.

Infinit Tech

Több idő jut a médiára, mint az alvásra

A BBC beszámolója szerint az amerikaiak körében egyre növekszik a médiafogyasztás, jelenleg egy átlagos polgár napi kilenc órán keresztül tévézik, internetezik vagy beszél mobiltelefonon. Ez több idő, mint amennyit alvással töltenek.

Infinit Tech

Hosszabb üzemidőt ígérnek a kutatók a laptopoknak

A laptopok megjelenése óta a velük kapcsolatos egyik legsarkalatosabb kérdés mindig az, hogy mennyi időt bír ki a gép akkumulátora feltöltés nélkül. A témával foglalkozó kutatók szerint a közeljövőben az új technológiai megoldások (más összetételű akkumulátorok, a chipek elkészítési módjának változása, a képernyő energiafogyasztásának csökkentése) jelentősen megnövelhetik ezt az időintervallumot.