szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig a sivatagokat elsősorban a szárazsággal, a nagy éhínségekkel hozták összefüggésbe tudósok és környezetvédők. Most angol kutatók elemzései arra világítottak rá, hogy a sivatag bizonyos értelemben gazdagítja az óceánok világát.

Az East Anglia egyetem tudóscsoportja kiszámította, hogy minden évben 500 millió tonna homok sodródik bele a szelek szárnyán az afrikai sivatagokból az Atlanti-óceánba. Ez a homok tele van nitrogénnel, foszfáttal és vassal, amelyek serkentik az óceánban a planktonok fejlődését – írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Sivatagi klíma köszönthet be Magyarországon

Módosulnak az évszakok Magyarországon a klímaváltozás hatására, nyáron kevesebb, télen pedig az eddiginél több csapadék várható - jósolják a hazai kutatók. A megállíthatatlan globális felmelegedésnek gazdasági hatásai is vannak, főképp az energiafogyasztás és az egészségügyi ellátás terén. A következő 50 éven belül akár több mint 11°C-kal is emelkedhet Földünk átlaghőmérséklete.

MTI Kult

Szenzációs lelet a Júdeai-sivatagban

Mintegy 2000 éves bibliai tekercs-töredékhez, 50 éve az egyik legfontosabb régészeti lelethez juttatott egy izraeli régészt találkozója egy beduinnal a Júdeai-sivatag egyik völgyében.

Panoráma Tech

Az őslakók sivatagosították el Ausztráliát?

Ausztrália ötvenezer évvel ezelőtt betelepülő lakosainak tüzei pusztíthatták el oly mértékben a kontinens belső részének növény-és állatvilágát, hogy a hatalmas térségek lecsupaszodása nyomán az éghajlat is megváltozott, egyetlen óriási sivataggá változtatva a területet – állapították meg amerikai és ausztrál kutatók.