szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók a szitakötőkre erősített apró jeladók - ha úgy tetszik, poloskák - segítségével napokon keresztül követték a rovarok több száz kilométeres vándorlását a keleti partoktól dél felé.

Szitakötőkre erősített jeladók segítségével mutatták ki a Princeton Egyetem kutatói, hogy a szitakötők naponta akár 137 kilométert is képesek megtenni. A rovarok az Egyesült Államok keleti partvidékéről indulnak el és melegebb éghajlatot keresve vándorolnak délre. A kutatók részben a földről, részben repülőgépekről követték a rovarokra helyezett apró rádiók jeladásait.

Azt eddig is tudták, hogy minden évben szitakötők milliárdjai kelnek útra, de a repülési szokásaikat és a pontos útvonalat eddig nem ismerték. Ezúttal sikerült megfigyelniük, hogy a rovarok csak két hidegebb éjszaka után indulnak útnak, mert a lehűlés hidegfrontot jelez, amely rendszerint kedvező észak-nyugati szelekkel jár.

Az is kiderült, hogy rendszerint irányt váltanak, ha nagy és összefüggő vízfelület fölé keverednek, mert előfordulhat, hogy kifáradnak, mielőtt elérnék a szárazföldet. Az apró, mindössze egyharmad gramm súlyú rádiók 10 napig képesek jeleket sugározni. Éppen ezért a szitakötők utazásának végső célját nem sikerült megismerni. A kutatók azonban azt remélik, hogy a technika további tökéletesítésével, illetve műholdak bevonásával jövőre erre is fény derül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Pentagon távirányítható rovarhadsereg felállítását tervezi

Az amerikai hadügyminisztérium „védelmi tudósai” olyan rovarokból akarnak hadsereget felállítani, amelyeket távirányítással vezérelhetnének robbanóanyagok felkutatására és adatátvitelre, információtovábbításra is felhasználhatnának.

hvg.hu Plázs

Támadnak a kullancsok

A tavaszi felmelegedés nemcsak madárdallal és virágillattal jár, veszélyeket is rejt a természet ébredése. A pollenek már útnak erednek a széllel, az erdőkben, ligetekben, fás és bokros területeken pedig felébredtek az avarban áttelelő kullancsok. Bár táplálékszerzési kedvük leginkább a nedves melegben nagy, a tavaszi és őszi rajzáson kívül az októberi legelső fagyig bármikor találkozhatunk velük.