szerző:
euractiv.hu
Tetszett a cikk?

Az EU-tagországok energiaügyi miniszterei ragaszkodnak ahhoz, hogy a biomasszával és a bio-üzemanyaggal kapcsolatos ügyekben a tagállamok megőrizhessék döntési jogukat. A bio-üzemanyag további felhasználásának kutatására újabb kutatási és fejlesztési platformot dolgoztak ki.

A bioenergiával kapcsolatos európai politikának a kutatásra és a fejlesztésre kellene összpontosítania, valamint arra, hogy a biomassza piaca zökkenőmentesen működjön - állapították meg találkozójukon az uniós tagországok energiaügyi miniszterei.

A miniszterek ragaszkodnak ahhoz, hogy továbbra is tagállami szinten lehessen dönteni a „biomassza-politikáról”, megválasztva azokat az ágazatokat, amelyekben a korszerű és környezetbarát energiát felhasználják, legyen szó akár fűtésről, hűtésről vagy szállításról.

Az uniós szintű kutatási és fejlesztési törekvéseknek főleg a második generációs bio üzemanyagok, a bio-finomítók, a hatékony bojlertechnológiák kifejlesztésére kell összpontosítania. Szintén prioritást élvez a biomassza felhasználásának elterjesztése.

A miniszterek felkérték a bizottságot, vizsgálja felül hulladékpolitikáját, ezzel is ösztönözve a biomassza használatát, továbbá módosítsa az állati melléktermékekre vonatkozó törvénykezést oly módon, hogy az szolgálja az állattenyésztésből és élelmiszergyártásból származó melléktermékek megújuló energiaforrásként való használatát.

Az Európai Bizottság a napokban ismertette Bio-üzemanyag Technológia Platformját, amelynek célja koordinálni a bio-üzemanyag- és biomassza-kutatási és -fejlesztési politikát. Hamarosan európai stratégiát dolgoznak ki a jelenlegi infrastruktúrákkal, főleg a szállítási megoldásokkal kompatibilis bioüzemanyag termelésére. A kidolgozandó részletes terv megvalósítását a 2030-as évekre tervezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Magyarországon hosszú távú energiapolitika kell

Európa és ezen belül Magyarország számára nagy kihívást jelent a következő tíz évben az, hogy Oroszország - az optimálisabb szállítási távolság miatt - Kínában adja el a földgázt - közölte Dalicsek István, a PricewaterhouseCoopers (PwC) energetikai- és közmű iparágért felelős vezetője.

MTI Gazdaság

Konferencia az alternatív energiaforrásokról Szegeden

Az energiaszektorban érdekelt irányító és végrehajtó szervezetek külföldi és hazai képviselői tartanak előadásokat az Alternatív energiaforrások című tudományos és befektetési konferencián, amelyet a Csongrád Megyei Önkormányzat (CSMÖK) május 24-25-én rendez Szegeden - jelentették be pénteken, a Tisza-parti városban.

MTI Tech

Bioenergetikai Innovációs Centrum épül Észak-Magyarországon

Bioenergetikai Innovációs Centrumot hoz létre a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola vezetésével Észak-Magyarországon tíz felsőoktatási intézmény, kutatóintézet, illetve gazdasági társaság - jelentették be hétfőn Gyöngyösön.

euractiv.hu Tech

Egyre több finn lesz az atomenergia híve

A finnek többsége támogatja, hogy hatodik nukleáris reaktor is megépüljön Finnországban. Az országban jelenleg négy működő atomerőmű van, egy ötödiket Olkiliutoban építenek, ahol jelenleg is két reaktor termeli az energiát.

MTI Tech

Vulkán magjából nyernének energiát Izlandon

Izlandi geológusok húsz millió dolláros projekt keretében lyukakat fúrnak a vulkán magjába, hogy egyrészt geothermikus energiához jussanak, másrészt többet tudjanak meg az óceán-középi hátságok szerkezetéről.

hvg.hu Tech

Energiatakarékos erőművet épített a Coca-Cola Dunaharasztiban

Környezetkímélő technológiára épülő erőmű szolgáltatja a Coca-Cola magyarországi palackozója számára a hő- és hidegenergiát. A környezetbarát üzem – amelynek beruházási költsége 2,26 milliárd forint volt –, nem csak kevesebb szennyezést bocsát ki a korábbiaknál, de olcsóbban is termeli az energiát.

MTI Gazdaság

Az energiaiparban 2030-ig 13 ezer milliárd dollár befektetés kell

Európa és ezen belül Magyarország számára nagy kihívást jelent a következő tíz évben az, hogy Oroszország – a kisebb szállítási távolság miatt – Kínában adja el a földgázt – közölte Dalicsek István, a PriceWaterhouseCoopers (PwC) energetikai- és közmű iparágért felelős vezetője csütörtökön Budapesten.