szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamisítás áldozata lett a legnagyobb online lexikon, a Wikipedia, miután egyik legtermékenyebb munkatársáról, szerkesztőjéről, egy teológiai professzorról és egyházjogászról kiderült, hogy valójában egy a főiskoláról kirúgott 24 éves diák.

A magát Essjaynek nevező szerkesztőt felkérte a Wikipedia szerkesztősége, hogy legyen annak a bizottságnak a tagja, mely a kényes szócikkek tartalmát igyekszik tisztázni, s amelynek csupa nagy tapasztalattal bíró adminisztrátor és Wiki szerkesztő a tagja. Egyikük sem ellenőrizte azonban Essjay bizonyítványait, aki állítása szerint egy magánegyetemen végzett, mint a vallások professzora és munkássága során körülbelül 20 ezer szócikk ment át a kezén - írja a Daily Telegraph

Essjay valójában Ryan Jordan, egy 24 éves Kentucky illetőségű, felsőfokú végzettség nélküli állampolgár, aki a népszerű „Dummies” sorozatra és hasonló kiadványokra támaszkodott a szerkesztés során.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A turpisság a New Yorker című lap cikke nyomán lepleződött le, mely tavaly nyáron egy hosszabb írásban foglalkozott a Wikipediaval, s ennek kapcsán kérdezte Essjay-t is, aki állítása szerint sokszor napi 14 órát ült és szerkesztett, javítva hibákat és a törölve a közönséges beírásokat, a bárki által szerkeszthető lexikonban.

Ebben a cikkben, mint a „teológia Phd fokozatú professzorát és a kánonjogászt” írták le, aki második megbízatási periódusát tölti a Wiki közösségében, magyarán felügyeli a friss tartalmakat és a régi szócikkekbe beírt új részek tartalmát.

Múlt héten azonban Essjay kénytelen volt lemondani betöltött posztjáról, miután a New Yorker egyik olvasója s a Wikipedia kritikusa felhívta a szerkesztőség figyelmét, hogy az általuk közölt életrajzi adatok hamisak. Az újság hasábjain a szerkesztőségi vélemény rovatban közöltek szerint, a publikáció idején sem a Wikipedia, sem a lap kiadója nem tudta Essjay valódi nevét.

Akkor Essjay arra hivatkozva leplezte azonosságát, hogy „tartott az online ellenes körök megtorlásától”.

Az esetet követően, Jimmy Wales, Wiki-alapító megkérte a csaló szerkesztőt, hogy az online lexikon presztízsének védelmében, azonnal mondjon le pozíciójáról.

„Essjay, mióta kirobbant körülötte a balhé, készségesen együttműködött és bocsánatkérően cselekedett, s mindenki aki azt állítja, hogy büszke tettére, nagyot téved” – teszi hozzá Wales.

Wales Jordan munkája kapcsán így beszél: „épp az a meglepő, hogy a munkája miatt soha senki nem panaszkodott, vagy írt levelet az elkövetett hibákról, s ráadásul hatalmas mennyiségű feladatot végzett el a Wikipedia fejlesztésre”.

Az este kapcsán újból fellángolt a vita mely amúgy sem kerülte el a Wikipediat 2001-es startja óta, hogy vajon mennyire célravezető egy olyan információforrás, melyben bárki bármiről létrehozhatja a saját szócikkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Wikipedia segítségével okosabb gépek készülhetnek

A Wikipedia segítségével a Technion kutatóintézet tudósai olyan metódust fejlesztettek ki, mellyel a számítógépeket „okosabb működésre” bírhatják, az emberek gondolkodásához hasonló józan ésszel és az összefüggések meglátásának képességével ruházva fel azokat.

MTI Tech

A Wikipedia hatással van az amerikai joggyakorlatra

Az amerikai bíróságok egyre többször hivatkoznak döntéseik indokolásában a wikipédiára, az internetes világháló szabadon szerkeszthető és hozzáférhető enciklopédájára - állapította meg a hétfői The New York Times.

hvg.hu Tech

Konzervatív ellenfelet kapott a Wikipedia

A Wikipedia Amerika-ellenes, keresztényellenes és antikapitalista – állítja egy amerikai keresztény fundamentalista egyház, mely most saját online enciklopédiát indított Conservapedia néven, hogy így óvja meg a világot a gonosztól.

MTI Tech

Tilos idézni a Wikipediát

Tilos idézni a Wikipedia nevű internetes enciklopédia szócikkeit - határoztak egy amerikai főiskola oktatói, miután egyre több hibát találtak vizsgatesztekben és házi dolgozatokban, a diákok pedig a rendkívül népszerű enciklopédiában talált adatokra hivatkoztak.