szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Érthetően, hiszen mindenki tudna mesélni arról, hogy éppen a lehető legrosszabb...

Érthetően, hiszen mindenki tudna mesélni arról, hogy éppen a lehető legrosszabb pillanatban villant fel a „battery too low” felirat. A Fraunhofer Intézet kutatói meglepő megoldással próbálnak úrrá lenni e gondon.

Gombhoz a kabátot - mondhatnánk az Intézet egyik új fejlesztésével kapcsolatban, amelynek lényege, hogy az emberi test hőjével működtetnék a hordozható eszközöket, a mobiltelefonokat, a digitális fényképezőgépeket, az MP3-lejátszókat stb. A kutatók ehhez Gábor Dénes szabadalmának, a termoelektromos generátornak (TEG-nek) a működési elvét használnák fel. A TEG annyiban hasonlít a hőerőművekhez, hogy elektromos energiává alakítja a hőt, de ehhez termoelemeket használ.
Miért ne próbálnák meg ugyanezt az emberi test által termelt meleggel? – tették fel a kérdést az intézet szakemberei. Azt persze tudták, hogy a termoelektromos generátorok a kifejezetten hideg és a nagyon meleg környezet közötti hőkülönbséget használják fel, viszont az emberi test és környezete között legfeljebb néhányszor tíz fok a különbség. Ez pedig azt jelenti, hogy ily módon viszonylag csekély feszültséget, alig 200 mV-ot lehet előállítani, ami viszont nem elég az elektromos készülékeknek.

Íme a gomb (az emberi test és környezete közötti hőkülönbség), varrjuk meg hozzá a kabátot, azaz készítsünk olyan áramköri elemeket, amelyeknek elegendő a már említett parányi feszültség. A Fraunhofer Intézet kutatói – árulja el Peter Spies projektmenedzser – most éppen ezen dolgoznak, s már egészen közel járnak a projekt befejezéséhez. Ez viszont azt jelenti, hogy nemsokára kézbe vehetjük majd azokat a készülékeket, amelyek sosem merülnek le, hiszen bármikor, akár „kézrátétellel” átadhatjuk nekik az éltető energiát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!